Coombsův test je zkouška prováděná ze vzorku krve odebrané vyšetřovanému. Provádí se v biochemické laboratoři, takže je naprosto bezbolestný. Coombsův test má zjistit, zda vyšetřovaná krev obsahuje protilátky proti červeným krvinkám, jež mohou způsobovat rozpad červených krvinek (hemolýzu). Coombsův test odborníci využívají ve dvou variantách: Coombsův test přímý a Coombsův test nepřímý. Každý slouží k jiným účelům a v jiných případech.
Coombsův test neboli test antiglobulinový
Coombsův test se jinak označuje také jako test antiglobulinový, zkratka AGT. Jeho cílem je zjistit v krvi přítomnost protilátek proti erytrocytům (červeným krvinkám) a které by mohly způsobovat rozpad červených krvinek – hemolýzu.
- Coombsův test přímý: používá se jako diagnostický metoda k určení hemolytických anémií způsobených protilátkami proti červeným krvinkám.
- Coombsův test nepřímý: detekuje protilátky proti červeným krvinkám v krevní plazmě nemocného po opakovaných transfúzích krve.
Přímý Coombsův test
Přímý Coombsův test odborníci využívají tehdy, když chtějí u pacienta s propuklou hemolýzou potvrdit, že jsou na jeho červených krvinkách navázány protilátky, které červené krvinky poškozují, rozkládají je. Tato situace nastává například u autoimunitní hemolytická anémie. Nejprve je pacientovi odebrána krev ze žíly (tím jeho osobní angažovanost skončena). V laboratoři je z krve oddělena plazma a k červeným krvinkám je přidána protilátka proti protilátkám, které se označují jako imunoglobuliny. Když na červené krvinky imunoglobuliny navázány, přidaná protilátka se na ně naváže a červené krvinky se shluknou.
Jestliže je Coombsův test pozitivní, lékař má důkaz, že na pacientových krvinkách jsou navázané protilátky, které krvinky poškozují. Příčinou toho může být například autoimunitní hemolytická anémie nebo některé jiné autoimnutní onemocnění – třeba systémový lupus erythematosus.
Nepřímý Coombsův test
Nepřímý Coombsův test znají některé těhotné ženy a lidé, kterým byla poskytnuta několikanásobná krevní transplantace.
I při nepřímém Coombsově testu je určováno, zda jsou přítomny protilátky proti červeným krvinkám, ale jedná se o krvinky, které se vyskytují v krevní plazmě a nejsou navázány na krvinky. Tyto protilátky neohrožují vlastní krvinky, a mohou poškozovat krvinky cizí, když se s nimi dostanou do styku.
- Taková situace je v těhotenství (krvinky a protilátky matky a plodu
- nebo v případě krevní transfúze – krvinky a protilátky v krvi vlastní a darované.
Test je prováděn na séru krve vyšetřovaného, k němuž jsou přidávány různé typy červených krvinek. V případě neshody se krvinky v plazmě navážou na přidané krvinky a začne jejich shlukování – test je pozitivní.
Coombsův test se vždy provádí těhotným ženám s negativním Rh faktorem. Protilátky mohou procházet placentou a poškodit krvinky plodu. Po narození mohou způsobit hemolytickou nemoc novorozence.