Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění postihující zažívací trakt v různé lokalizaci, od jícnu až po konečník. Převažuje však postižení tenkého či tlustého střeva. Podle odborníků se pravděpodobně jedná o alergickou či imunitní reakci střeva na cizorodé látky, ale rovněž poruchy krevního a lymfatického oběhu, nervové i psychické faktory, a pravděpodobně také infekce. Lékaři zaznamenávají i rodinnou zátěž.
Příznaky onemocnění
Crohnova choroba se může objevit v jakémkoliv věku bez ohledu na pohlaví, častěji jsou však postiženy mladší lidé. K základním příznakům patří bolest způsobená zánětem a zúžením průsvitu střeva. Zpravidla má kolikovitý charakter. Obtíže jsou často doprovázeny nutkáním ke zvracení či přímo zvracením. Životu nebezpečný je případný úplný uzávěr střeva, který se musí okamžitě chirurgicky řešit. Obvyklou, buď trvalou, nebo nárazovou, komplikací, je průjem – zpravidla s příměsí krve. V akutním stavu bývá asi u jedné třetiny nemocných zvýšena tělesná teplota. Nepříjemnými důsledky onemocnění jsou ztráta tělesné váhy a chudokrevnost.
Postižený úsek trávicí trubice je ztluštělý, a to zejména vrstva podslizničního vaziva. Sliznice je překrvená, křehká, potažená povlakem, mnohdy se značným počtem vředů, které jsou lemovány změněnou tkání (eosinofily, svědčícími o alergické reakci, a pozůstatky cizích těles). Střevní kličky k sobě někdy srůstají. Zánět se často šíří do okolí se vznikem komplikací, jakými může být proděravění střeva, vznik píštělí či abscesů.
Crohnova choroba: léčba
Podezření na Crohnovu chorobu získá lékař již na základě popisu obtíží nemocným. Diagnózu si ověří pomocí sonografického, rentgenologického, případně endoskopického vyšetření, kdy také může odebrat vzorek postižené střevní sliznice. Samozřejmostí je vyšetření krevního obrazu, sedimentace, biochemické a imunologické vyšetření.
Kozervativní léčení
Konzervativní léčba Crohnovy choroby je uplatňována u nemocných s akutní formou onemocnění či při chronických stavech bez komplikací. Léčba vychází z podávání bezezbytkové nedráždivé diety, při akutním stadiu je nemoc léčena medikamenty. Při závažnějším průběhu lékaři přistupují k podávání kortikoidů a léků ovlivňujících imunologické děje. Je třeba léčit i další zdravotní komplikace, vzniklé v důsledku základního onemocnění.
Chirurgická léčba
Chirurgické řešení Crohnovy choroby je nezbytné při úplném uzávěru střeva, při těžkém krvácení či rozsáhlých píštělích, kdy chirurg vyjme postiženou část střeva.
Do pěti až 10 let se objevuje recidiva onemocnění i po takto razantní léčbě u 30 až 50 procent nemocných, u nichž dojde k postižení další části střevní stěny.
Úplné uzdravení odborníci zaznamenávají u 10 až 25 procent pacientů postižených akutní formou Crohnovy choroby. Tito lidé však musí i po léčení zachovávat dietní stravování a v pravidelných intervalech navštěvovat příslušného lékaře. Závažnost tohoto onemocnění vyžaduje, aby byla léčba vedena na odborném gastroenterologickém pracovišti.
Crohnova choroba: Úprava jídelníčku
- Vhodná je nedráždivá dieta s přítomností nenasycených mastných kyselin, které se nacházejí nejvíce v rybím mase.
- Vhodné je dopřát si zásaditou zeleninu zejména brokolici, růžičkovou kapustu, mrkev, celer, špenát a vodnici. Vyloučit potraviny způsobující řídkou stolici (švestkový kompot, jablka, lněné semínko, šaratice a podobně).
- V akutním bolestivém stadiu jezte obilné kaše, zeleninové polévky, jednoduchá bramborová jídla.
- Doporučují se hořčík a vitaminy.
- Z bylin je vhodná echinacea, šípky, jitrocel a podle snášenlivosti i česnek.