CRP hodnoty v krvi

V některých ordinacích mají praktičtí lékaři speciální přístroje, které jim během dvou minut z kapky krve pacienta vyhodnotí jeho zdravotní stav. Pomohou stanovit diagnózu, a tím i účinnou léčbu včetně léků. Jde o přístroj na takzvanou CRP diagnostiku, tedy „cé“ reaktivní protein. Test usnadní i diagnózu zánětu slepého střeva

Virus nebo bakterie?

C-reaktivní protein (CRP) je proteinem akutní fáze infekce. Jeho koncentrace se začne zvyšovat, když je lidský organismus ohrožen nějakou nemocí – začne na ni reagovat obranným zánětlivým procesem. Je-li „viníkem“ baktérie, pak lékař rozhodne o užití antibiotik. Pokud jde o virus, tak antibiotika nepomohou, respektive jejich užití je zbytečné. Dokonce se ukazuje, že jsou-li použita nesprávně, doba vyléčení se prodlužuje a choroba se navíc vrací.

Rychlá diagnostika

Hladina CRP je poměrně snadno a rychle zjistitelným ukazatelem, zda v těle probíhá infekce a jestli ji způsobují bakterie nebo viry. Hodnoty CRP se vyšetřuje z kapky krve a tato rychlá diagnostika slouží zejména u malých dětí k rozlišení mezi příznaky zánětu virového a bakteriálního. Jde-li o bakteriální zánět, musí lékař nasadit antibiotika, to znamená například u zápalu plic, zánětu středouší. Přístroj ovšem pomáhá i při bolestech břicha, například při zánětu slepého střeva a podobně.

Vyšetření šetří zdraví i peníze

Podle výsledku testu se lékař pak rozhodne pro další vyšetření. Přístroj i šetří peníze, protože lékař přesněji ví, kdy nasadit antibiotika. Kdyby je nasadil například při obyčejné chřipce, kde jsou neúčinná, protože jde o virové onemocnění, a na ta antibiotika nezabírají, zbytečně by zatěžoval organismus. Při opakovaném zbytečném nasazení by si dokonce tělo na antibiotika mohlo tak zvyknout, že v okamžiku, kdy by člověk tuto léčbu potřeboval, byla by neúčinná nebo by dávky musely být silnější. Rychlá diagnostika je i komfort pro pacienta, protože lékař ho nemusí odesílat k odběru krve do laboratoře. CRP šetří organismus pacienta, nezatěžuje ho antibiotiky.

Hodnoty CRP

  • Množství CRP v krvi zdravého člověka je méně než šest miligramů na jeden litr (mg/l).
  • Hodnota CRP 6 – 40 mg/l odpovídá virové infekci nebo méně rozsáhlé bakteriální nákaze.
  • Hodnota CRP větší než 40 mg/l se vyskytuje častěji u infekcí bakteriálníc.
  • Při zánětlivém onemocnění vystoupí hladina CRP na stovky až tisíce miligraml na litr kve.

C-reaktivní protein, CRP

C-reaktivní protein (CRP) je proteinem akutní fáze. Metoda je známá od 30. let 20. století a doznala rozšíření díky rychlé diagnostice („point of the care“) užívající stanovení CRP z kapilární krve imunoturbidimetrií nebo imunodifúzí.

Zanechte odpověď