CTG v těhotenství

Vyšetření v těhotenství je více než dost. Co obnáší CTG v těhotenství, kdy je povinné a co jím lze vše odhalit?

CTG neboli kardiotokografie

Jedná se o nejrozšířenější vyšetření, které je zaměřeno na sledování stavu plodu uvnitř dělohy. Časté označení tohoto vyšetření je „monitor“, protože je při něm monitorována srdeční činnost plodu a děložní kontrakce.

Výsledné hodnoty jsou zaznamenány do výsledného grafu, který se přikládá k těhotenské průkazce a přikládá se jako důležitá součást anamnézy v těhotenství.

Jak CTG probíhá

Kardiotokografie se není třeba vůbec obávat, protože je nebolestivé a neinvazivní. Miminko ho nemusí vůbec poznat, pokud ho nechce lékař nebo sestřička vybudit k pohybu.

Vyšetření je nenahraditelné z toho důvodu, že umožňuje diagnostikovat poruchy děložní činnosti nebo nitroděložní ohrožení plodu. Jiný způsob, jak zjistit, zda se miminku v děloze daří, neexistuje – alespoň ne mezi neinvazivními diagnostickými metodami.

Kardiotokogram

Záznam z kardiotokografie je složen ze dvou křivek, z nichž horní zachycuje srdeční tep dítěte a dolní děložní činnost. Na záznamu jsou vyznačeny i pohyby miminka.

Kdy a jak se CTG provádí

CTG se provádí od 32. týdne při každé návštěvě těhotenské poradny, od 36. týdne každý týden až do porodu. Pokud žena provádí, provádí se jednou za dva dny.

Toto vyšetření se provádí přiložením sond na obnažené břicho a jejich přichycení pásy. Žena může být v polosedu, ležet na zádech a měnit polohy nebo ležet na boku. Vyšetření v těhotenské poradně zabere zhruba 20 minut.

Před vyšetřením není třeba žádná zvláštní příprava, vždy je nutné mít s sebou těhotenskou průkazku a být připravena několik desítek minut v klidu ležet – v pozdějších fázích těhotenství to znamená nemít plný močový měchýř.

V některých případech se snaží zdravotnický personál dítě probudit, aby byly zaznamenány pohyby – probuzení se zajišťuje buď speciálním hmatem, nebo zvonícím budíkem.

Zanechte odpověď