Cushingův syndrom, někdy také označovaný jako Cushingova choroba (nemoc) patří do skupiny nemocí způsobených poruchou v hormonálním systému organismu. Cushingův syndrom může způsobit mnoho zdravotních potíží.
Příčiny onemocnění
Při Cushingově syndromu je v organismu vytvářeno zvýšené množství kortizolu, hormonu produkovaného nadledvinkami. Protože se jedná o poruchu v rovnováze hormonálního prostředí, patří Cushingův syndrom mezi nemoci endokrinologické, tedy nemoci žláz s vnitřní sekrecí.
Kortizol je hormon tvořený v kůře nadledvin. Jeho úkolem v těle je mimo jiné zvyšovat glykémii (hladinu krevního cukru). Kortizol rovněž zvyšuje krevní tlak, snižuje hustotu kostní tkáně a podobně. Ve zdravém organismu je do krve vyplavován jako obranný hormon při dlouhotrvající zátěži nebo dlouhodobém stresu. Vytváření kortizolu je řízeno podvěskem mozkovým (hypofýzou) a hypotalamem (hypotalamus působí na hypofýzu a ta na nadledviny).
Jestliže je koncentrace kortizolu v těle zvýšená, začne se projevovat Cushingův syndrom. Zvýšené množství hormonu může být zapříčiněno například nádorovým onemocněním nadledvin nebo i nádorovým onečmocněním hypofýzy. Nádory obvykle nebývají zhoubné.
Cushingův syndrom – příznaky
Příznaky Cushingova syndromu se objevují rovněž u pacientů, kteří dlouhodobě užívají léky ze skupiny kortikoidů, které jsou složením podobné hormonu kortizolu. Tyto léky mají protizánětlivé účinky a jsou předepisovány například při Crohnově chorobě či při roztroušené skleróze. Podle některých odborníků je tato příčina Cushingova syndromu nejčastější. Cushingův syndrom se může projevit i při karcinomu průdušek nebo plic.
Cushingův syndrom se projevuje různými příznaky, které by se mohly vztahovat i k jiným nemocem, kdyby se všem neprojevovaly společně a nevytvářely syndrom.
- Nemocní mají výšenou chuť k jídlu a tak tloustnou až do do otylosti, která má ošem charakteristickou fyzickou podobu – velké břicho a tenké končetiny. V důsledku rychlého nabývání na objemu jsou na kůži břicha častokrát patrny strie.
- Tuk se ukládá i v oblasti obličeje, takže pacienti mají i široký – měsícovitý – tučný obličej a zbytnělý krk („býčí šíje“)
- Průvodním příznakem Cushingova syndromu je změněná nálada, která se projevuje i depresívními stavy.
- Pacienti jsou stále unaveni
- Dalším příznakem je zvýšený krevní tlak a všechny negativní důsledky tohoto stavu.
- Vlivem poruch glykémie může dojít i ke vzniku diabetu (cukrovky) druhého typu.
- Kortizol v organismu způsobuje řídnutí kostní dřeně, vzniká osteoporóza a tím pádem i větší náchylnost k těžko se hojícím zlomeninám.
- Jestliže ve stavu zvýšeného kortizolu v organismu nemocný užívá některé protizánětlivé léky z řady aspirinu, může to vést ke vzniku žaludečních vředů.
Cushingův syndrom – léčba
Cushingův syndrom je léčen především odstraněním příčin. Ty zjistí pouze lékař. V některých případech se může jednat o chirurgický zákrok – odstranění nezhoubných nádorů. V jiných případech lékař sníží dávku užívaných kortikoidů nebo je zcela nahradí jiným typem léčiva.