Cvičení pro těhotné dělá dobře budoucí mamince i dosud nenarozenému dítěti. Není to jen otázka udržení nebo zlepšení fyzičky. Pravidelně navštěvované lekce cvičení v těhotenství rovněž udržují ženu ve společenské kondici.
Poraďte se s lékařem
O svém záměru cvičit v těhotenství by budoucí maminka měla nejprve informovat svého ošetřujícího gynekologa. Lékař a asistentka v ordinaci většinou znají adresy osvědčených zařízení, která se těhotenskému cvičení věnují. Jestliže žena žije v místě, kde tato možnost není, může cvičit doma. Cvičení v kolektivu je však příjemnější a více motivační. Doma je možno cvičit podle instruktážních brožur či filmů. I takový návodný materiál by žena měla zkonzultovat se svým lékařem.
Proč cvičení pro těhotné?
Udržování a lehké posilování svalstva umožní ženě lépe zvládat onen „jiný“ stav, během něhož se tělo i psychika sice krátkodobě, zato výrazně změní. Cvičení v těhotenství pomáhá předcházet obvyklým potížím: vzniku křečových žil, klesání klenby chodidel, bolestem zad, častému zadýchávání. Žena v dobré tělesné kondici lépe zvládne fyzicky náročný porod. Návyk pravidelného cvičení do jisté míry zabrání zbytečnému přibírání na váze a bude užitečný v době, až se maminka bude snažit dostat se do co nejlepší formy.
Dochází-li nastávající maminka cvičit do specializovaného centra (s akreditovaným instruktorem), prospívá to i její psychice. Navazuje nová přátelství, která zabraňují jejímu možnému pocitu osamocení a sociální izolace.
Vhodná tělesná cvičení:
pilates, jóga, cvičení s gumovým míči (v těhotenské modifikaci), plavání a cvičení ve vodě (při dodržení hygienických podmínek), cyklistika (mírné terény a raději s doprovodem), turistika, pěší chůze
Aktivity nevhodné pro těhotné ženy:
míčové hry, sporty hrozící pádem (lyžování, bruslení), jezdectví, horolezectví, tenis (squash), sportovní gymnastika, úpolové sporty, aerobik, „adrenalinové“ sporty, atletika (běhy, skoky).
Osvědčené cviky
Cvičení pánevního dna:
Posaďte se na židli, jednu nohu skrčte pod židli. Stáhněte k sobě řitní svěrače, hýždě a stehna, až se na židli mírně nadnesete. Potom svalstvo uvolněte. Cvik opakujte pětkrát.
Zadržování vzduchu:
Položte se na záda, ohněte nohy v kyčlích i v kolenou. Rukama se chyťte pod koleny a přitáhněte kolena, vzdálená od sebe, směrem k bradě. Zároveň se silně nadechněte a zadržte vzduch v plicích, zpočátku alespoň na 10 vteřin, postupně na 15, 20 i více vteřin. Pak zvolna vydechněte.
Tak zvané psí dýchání:
Položte se na záda a dýchejte krátkými povrchními dechy. Vydržte tak dýchat asi tři čtvrti minuty. Tento druh dýchání pomůže překonat nucení na tlačení v druhé době porodní.
Hluboké a rychlé dýchání:
V posledním měsíci těhotenství se naučte zhluboka a rychle dýchat (po dobu nejméně 15 vteřin). Takové dýchání zmírní vnímání bolesti při děložních stazích při porodu.