Rozvoj medicíny je v posledních desetiletích velmi rychlý a při prohlídkách s použitím moderních přístrojů se zlepšuje diagnostika a následně i léčba různých chorob. K poměrně běžným vyšetřovacím metodám patří v současné době ultrasonografické vyšetření orgánů, při kterém se dají diagnostikovat různé poruchy a orgánové změny. Touto metodou jsou zjistitelné i cysty na játrech. Podle jejich množství a velikosti různých velikostí lékaři zjistí, z jakých příčin se cysty na játrech vytvořily.
Cysty na játrech jsou léčitelné
Podle odborníků jsou funkční rezervy jater obvykle dost velké, a tak ve většině případů nezpůsobují cysty na játrech svým nositelům žádné vážnější potíže. Je dobré však sledovat minimálně dvakrát do roka krevní hladiny jaterních testů, doporučuje se i pravidelné ultrasonografické vyšetření jater, které je pro pacienta bezbolestné. V naprosto výjimečných případech, kdy je postižena cystózou většina tkáně jater, připadá v úvahu transplantace jater. V případě nemocí jater fungují při interních klinikách fakultních nemocnic hepatologické poradny, kde je možno s předními odborníky v oboru konzultovat případné problémy.
Původ jaterních cyst
Cysty na játrech odborníci dělí podle příčin jejich vzniku.
- Mohou to být cysty na játrech vzniklé jako důsledek nějakého onemocnění (třeba i docela jiného charakteru než jaterního, například po infarktu),
- cysty infekčního (respektive parazitního) původu,
- cysty na játrech při rakovinovém bujení,
- nebo cysty na játrech vzniklé po nějakém těžkém úraze s vnitřním krvácením do jater.
- Některé druhy cyst na jater jsou způsobeny dědičným onemocněním.
Příznaky onemocnění
Člověk, u něhož se vyskytují cysty na játrech, trpí nechutenstvím, nadýmáním, bez jiné příčiny se mu zvětšuje objem břicha, někdy má bolesti břicha, u některých druhů jaterních cyst se může objevit horečka a žloutenka či žluté bělmo očí. Někdy se cysty objevují současně i na jiných orgánech (cysty na ledvinách, cysty na děloze a jiné).
Léčba je obvykle radikální, operativní.
Cysty způsobené tasemnicí liščí
Cysty na játrech mohou vzniknout také infekčním přenosem ze zvířat. Původce je tasemnice liščí, jejímiž hostiteli jsou převážně lišky, ale i kočka a myšovití hlodavci. Člověk se infikuje spíše náhodně, například při sbírání lesních plodů infikovaných vajíčky tasemnice z trusu zvířat. V mezihostiteli, zvířeti nebo člověku, se dostanou z vajíček larvy tasemnice přes střevní stěnu do krevního oběhu a většinou se usídlí v jaterní tkáni. Dospělý červ měří 1,2 až 3,7 mm. Z každého zárodku se vytvoří cysta. Každá z těchto cyst obsahuje množství hlaviček tasemnice, které se dále mohou množit, což lidský organismus poškozuje.
Příznaky tohoto onemocnění připomínají pomalu rostoucí nádor, který doroste někdy až po 30 létech růstu deseti centimetrů. K dalším příznakům patří například zvětšení jater, zažívací a dechové obtíže. Choroba je podle lékařů vyléčitelná. Cysty se odstraňují chirurgicky.
Prevence proti tasemnici liščí spočívá ve striktním dodržování osobní hygieny nejen při sběru lesních plodů, které je třeba vždy omývat, nýbrž i při styku s kočkami a psy.