Štítná žláza je uložena po stranách krku. Tvořena je dvěma spolu spojenými laloky a její hlavní funkcí je tvorba hormonů, především tyroxinu. Jeho součástí je jód, který je pro správnou funkci štítné žlázy nezbytný. Štítná žláza má vliv na celou řadu tělních funkcí orgánových soustav.
Stejně jako další poškození štítné žlázy není ani cysta problémem, který se objevuje zničehonic – předchází mu a zapříčiňuje jej dlouhodobá dysfunkce těch částí mozku, které ovlivňují činnost žláz s vnitřní sekrecí, tedy i té štítné.
Přestože se nemusí vždy jednat o život ohrožující problém, dysfunkci štíté žlázy je radno nepodceňovat.
Co je cysta na štítné žláze?
Cysta je dutina nacházející se v téměř jakékoli tkáni. V tomto případě ve štítné žláze, kde obsahuje krev nebo organickou tekutinu ( „výpotek“). Ten se zpravidla odsává a prochází cytologickým rozborem. Pokud se jedná o malou cystu, odsátí tekutiny není nutné vícekrát, je – li větší, punkce se opakuje a v případech markantního zvětšení je dalším krokem operace.
Jak poznáme cystu na štítné žláze?
Cysta na štítné žláze vzniká nejčastěji v důsledku krvácení nebo v uzlech, což jsou váčky (ve většině případů nezhoubné nádory), které se vyskytují ve tkáni štítné žlázy a jsou opět řešeny operativně až v nezbytně nutném případě (je-li jejich počet vysoký či pokud se zvětšují). Diagnostikovat je lze pomocí ultrazvuku. Někdy mohou vést ke vzniku hypertyreózy, zvýšené činnosti štítné žlázy.
Příčina, prevence a léčba cysty
Příčina vzniku uzlíků ani cysty nebyla dosud příliš objasněna. Souvisí patrně s nedostatkem jódu, proto je nejlepší prevencí potrava s dostatkem obsahu tohoto důležitého prvku. Pokud se řeší, je cysta buď punktována, nebo ve vážnějších případech s onkologickým rizikem řešena invazivněji – operativně. V úvahu také připadá farmakologická léčba (užívání léků na podporu správné činnosti štítné žlázy, zpravidla doživotně).