Vytvoření cysty v děloze je podle některých pramenů velmi vzácné, podle jiných se jedná o úkaz běžný, spojený především s počátkem těhotenství. Objevení cyst umožňuje prohlídka sonografem. Případně odstranění cyst se v současné době provádí většinou laparoskopicky.
Cystu v děloze zjistí ultrazvuk
Ultrazvukové vyšetření přispívá zejména k diagnostice nádorů dělohy a vaječníků, a to i při velikostech, které rukou nelze zjistit, zejména u korpulentnějších pacientek. Někdy umožňuje rozlišit mezi cystickým nezhoubným nádorem a funkční cystou. Díky tomu mohou lékaři vyčkávat s operativním řešením. Může pomoci zavčas odhalit i nádorové bujení v děloze.
Někdy se cysta vstřebá
Někdy o cystě žena ani neví. Bývá zjištěna celkem náhodně při lékařském vyšetření, a to buď při nějakých jiných nemocech nebo při preventivní gynekologické prohlídce. Cysty jsou patrné při ultrazvukovém vyšetření sonografem. Některé cysty samy zmizí – vstřebají se. Povahu cysty a případný další zákrok (nebo vyčkávání) urči ošetřující lékař.
Názory se různí
Termín cysta v děloze se často vyskytuje v souvislosti s počínajícím těhotenstvím. Některé ženy popisují, že při cystě v děloze pociťovaly až do jejího vymizení bolest. Podle odborníků by takové cysty měly vymizet tak do 16. týdne těhotenství.
Podle některých pramenů je naopak cysta v děloze velmi řídkým jevem. Častější jsou cysty na vaječnících nebo v jejich blízkosti. Cysty na děloze se podle některých pramenů objevují jen na děložním čípku. Proto je třeba, aby si každá žena nechala od svého gynekologa případný nález vysvětlit (umístění cysty, možné příčiny vzniku, další postup léčby). Jedině ošetřující lékař má k dispozici všechny záznamy z vyšetření, včetně ultrazvukového.
Případné odstranění cysty laparoskopicky
Gynekologická laparoskopie představuje výkony v oblasti pánevní a břišní dutiny prováděné laparoskopickou technikou, tedy bez otevření břišní dutiny klasickým řezem. Postačí několik pěti až desetimilimetrových otvorů, jimiž se do dutiny břišní zavedou nástroje, zdroj světla a kamera spojená s obrazovkou a videem. Operatér sleduje monitor a pomocí nástrojů, které ovládá mimo břišní dutinu, provede příslušný výkon. Pacientka je během operace v celkové anestezii. Běžná operace je pro pacientku velmi náročná: Řezem se poruší všechny vrstvy břišní stěny a během zákroku dochází i ke značné zátěži a poškození vnitrobřišních orgánů, jejichž zhojení může trvat až týden. Naopak laparoskopické operace jsou mnohem jemnější, k popsanému poškození při nich nedochází a žena se cítí relativně dobře již po jednom dvou dnech.
Věřte, nevěřte…
Starší žena, která vážila 91 kilogramů, „shodila“ skoro polovinu váhy po operaci, při níž jí chirurgové z telavivské nemocnice vyoperovali z dělohy cystu vážící skoro 40 kilogramů. Žena, která přišla k rodinnému lékaři se stížností na „malý zánět“, kterým trpí sedm let, se původně operaci ze strachu bránila. „Nikdy jsme neviděli podobnou cystu,“ řekli lékaři po dvanáctihodinové operaci. Nemocná, která mimo jiné trpěla také pokročilou anémií, se nakonec operaci podrobila, protože se prý už nedokázala sama zvednout z postele.
(Zdroj: Tuto informaci podle agentury EFE přebrala a zveřejnila v roce 2000 česká média.)