Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším gynekologickým karcinomem u našich žen, hned po rakovině prsu. Jak mají ženy této rakovině předcházet? Stačí jednou za rok navštívit svého gynekologa, který za použití cytologie děložního čípku odhalí možné předrakovinné stavy.
Cytologie děložního čípku odhalí raná stadia nemoci
Příčinu rakoviny děložního čípku dodnes nejsou zcela určitě známy. Lékaři ovšem bezpečně poznají stádia předrakovinná, která lze vyléčit. Rovněž je dost informací o rizikovém chování, které může přispívat k rakovině děložního čípku. Nejdůležitějším dosud známým faktorem jeho vzniku je HPV (human pappilomavirus), jehož přítomnost byla prokázána v 93 procent karcinomů čípku. Není ale příčinou této rakoviny, jen zasahuje do maligního procesu a ke skutečnému vzniku rakoviny jsou nutné ještě další, dosud nejasné faktory. Virus HPV existuje v mnoha typech, zatím je jich známo kolem 80 a stále přibývají. Všechny nemají stejně rizikový potenciál. Některé z nich nikdy rakovinu netvoří a nacházejí se zejména na kůži a sliznici v okolí genitálu mužů i žen jako malé bradavičky, kondylomata. Další typy představují střední riziko, těch je nejvíce a několik typů je vyloženě rizikových, nebezpečných z hlediska rakoviny čípku.
Jak se cytologie děložního čípku provádí
Cytologie děložního čípku je důležitou vyhledávací metodou (screening). Při cytologii děložního čípku lékař odebere stěrem buňky zevního a vnitřního děložního hrdla. U těhotných žen se stěr provádí při běžném základním vyšetření. Odebrané buňky vyšetří specializované cytologické laboratoře. Žena musí před vyšetřením uvést, zda a jakou užívá antikoncepci, a jestli není těhotná. Cytologie děložního čípku je bezbolestná, děje se ambulantně a po odběru vzorku nemá žena žádná mezení.
Předrakovinné stavy odborníci rozdělují do stupňů podle závažnosti nálezu. Ten je také určující pro další léčbu. Jedná-li se například o velmi mladou ženu a mírný předrakovinný stupeň, mohou nález po jistou dobu jen sledovat, protože až 66 % těchto mírných nálezů může spontánně vymizet. Předpokladem ale je, že žena skutečně bude na kontroly chodit. Léčbu závažných stupňů naopak lékaři neodkládají a ženy sledují ještě i po léčbě.
Víte, že…
… děložní čípek velmi mladých žen není dostatečně odolný vůči zevním vlivům a infekcím a snáz dojde k jeho poškození, zejména HPV?
… pohlavní styk před šestnáctým rokem zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku dvojnásobně?
… počet sexuálních partnerů je dalším rizikovým faktorem? S počtem partnerů nad deset stoupá pak riziko pro karcinom trojnásobně. Souvisí s častou infekcí HPV.
… kouření je velmi významný rizikový faktor v naší populaci žen-kuřaček? Karcinogenní látky z cigaretového kouře se koncentrují v sekretu děložního hrdla.