Dárcovství vajíček (ženských zárodečných buněk) není příliš stará metoda, ale je to další úspěšný krok, který pomůže neplodným párům k vytouženému dítěti. A takových párů přibývá. Darované vajíčko je pak oplodněno in vitro (IVF), ve zkumavce a přeneseno do dělohy neplodné ženy. Vajíčka může darovat žena, která je stimulována jako anonymní dárkyně (za dárcovství kliniky poskytují finanční odměnu) nebo se jedná o vajíčka ženy, která byla byla stimulována k umělému oplodnění vlastním vajíčkem a jedná se tedy o určitý „přebytek“.
Neznají svou identitu
Dárcovství vajíčka je oboustranně anonymní. Rodiči dítěte se stává dvojice nebo sama žena na základě podpisu souhlasného prohlášení. Matka, která dítě z darovaného vajíčka donosí, se nikdy nedozví identitu dárkyně. A naopak. Toto opatření zamezuje případným složitým etickým a sociálním problémům. Příjemkyně ale obvykle zná výšku, barvu vlasů a očí dárkyně, a rovněž její nejvyšší vzdělání. Darování vajíček není náhodný akt, je k tomu potřeba lékařsky vedené přípravy – stimulace.
Věk příjemkyně? Zatím neurčeno…
Vajíčka jsou implantována jen do do těl žen, které samy vlastní vajíčka nemohou produkovat a nebo mají geneticky závažné onemocnění. Podmínkou je, aby byla obdarovaná žena starší 18 let, netrpěla žádnou chorobou a měla dělohu, která je schopna fungovat podle hormonálních „pokynů“ uměle oplodněného těla. Horní hranice věku příjemkyň v podstatě není určena. To se stává v posledních letech předmětem mnoha etických debat – do kolika let může žena rodit? Ve světě jsou známy i případy, kdy na základě implantace oplodněného darovaného vajíčka porodila i šedesátnice.
Darování vajíček: Pomoc nebo výdělek
Mnohem přísnější kritéria jsou kladena na dárkyni. Musí být plnoletá, ale ne starší 35 let, absolutně zdravá a musí mít obvykle alespoň maturitu. Pak je geneticky, gynekologicky a endokrinologicky vyšetřena.
- Dárkyněmi jsou buď anonymní ženy, které akt podstoupí většinou z důvodu získání odměny.
- Dále to mohou být ženy z okruhu příjemkyně, které darují vajíčko zadarmo, výměnou za vajíčko pro příjemkyni, čímž se jí sníží náklady na umělé oplodnění. Ovšem žena nedostane vajíčko své blízké, aby byla zachována anonymita.
- Dalším typem dárkyní jsou ženy, které prodělaly stimulaci vlastních vaječníků pro umělé oplodnění a vznikl u nich přebytek vajíček vhodných k oplodnění.
Jestliže orgány dárkyně dobře reagují na hormonální stimulaci, může darovat vajíčka i opakovaně. Výše odměny se liší podle klinického pracoviště. Obvykle se pohybuje od 15 do 20 tisíc korun za jeden odběr.
Darování vajíček je v České republice ošetřeno Zákonem o rodině.