Stravovací režim, lidově nazývaný jako dělená strava, ovládl naši republiku hlavně ve druhé polovině 90. let. Tehdy se „apoštolem“ dělené stravy stala herečka Lenka Kořínková. Za trvající vlny zájmu vydala několik metodických publikací, které se pár let držely na vrcholu žebříčků nejprodávanějších knih. Dělená strava ale zajímá i po opadnutí boomu. Na některé lidi tento způsob redukce hmotnosti opravdu „zabírá“. Dělená strava ovšem podle odborníků vede především k tomu, že si lidé začnou plně uvědomovat skladbu svého jídelníčku. A ten je při dělené stravě opravdu nutno radikálně změnit. Jaký je jídelníček při dělené stravě?
Dělená strava: „Buď jen maso, a nebo jen brambory“
Tento dietní program byl sestaven již koncem 19. století a se střídavými úspěchy je propagován dodnes. Základním rysem je oddělování potravin neboli zákaz společné konzumace živočišných bílkovin a sacharidů (cukrů). V praxi to znamená, že například jeden den je dovoleno konzumovat pouze sacharidy (chléb, brambory, těstoviny, rýže, ovoce), druhý den jenom bílkoviny (maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce). Rostlinné tuky v této dietě mají neutrální úlohu, proto se mohou konzumovat společně s jakýmkoliv jídlem. Také některé druhy ořechů a zelenina jsou povoleny kdykoliv a v jednotlivých denních dávkách by zelenina měla mít převahu. Tato dieta dále požaduje, aby k určitému jídlu byla konzumována bez vzájemné kombinace pouze jedna sacharidová nebo bílkovinová složka. V praxi to opět znamená, že například ke snídani smíme pouze chléb, k obědu brambory a k večeři těstoviny.
Odborníci: Úspěch tkví v menším příjmu stravy
Odborníci na výživu se často vyjadřují, že úspěch této diety tkví v něčem jiném, než ve striktním oddělování sacharidů a bílkovin. Úspěch dělené stravy podle nich spočívá v tom, že konzumace jednoho druhu potravy se vždycky „přejí“, nechutná tak, jako když potraviny kombinujeme. Proto jíme méně, nebo raději vůbec.
Ať tak nebo tak, mnozí lidé dělením stravy skutečně zhubli, někteří až rapidně. Jednodušší to je pro lidi, kteří žijí sami nebo s partnerem, který dodržuje stejný režim. Maminky od rodiny, které musí denně připravovat jídlo pro celou rodinu a společně s nimi stolovat, to mají s dělenou stravou mnohem těžší.
Dělená strava: Ukázky jídelníčku
Snídaně:
- Sacharidový den. Pečivo připravené bez mléka a vajec, to je chleba, celozrnné pečivo, dalamánky z chlebového těsta, placky na způsob arabského chleba, macesy nebo pečivo připravené doma (bez mléka a vajec). K tomu čistě rostlinné máslo, džem, med, sýr tofu, ovoce, zelenina. Na rostlinném oleji je možno upravit topinky. Dále cereálie, ale bez mléka, naklíčené luštěniny (třeba pučálka). Mohou být s medem. Jako nápoj čaje nebo obilninová káva – bez mléka, ale je možno je sladit, džus, mošt.
- Bezsacharidový den: Tvaroh přírodní nebo tvarohová pomazánka (třeba s rybičkami, s cibulkou, čerstvou paprikou – nakládaná kapie ne, v nálevu je cukr), žervé, bílý jogurt, kefír, mléko, podmáslí, zakysaná smetana, pravá šunka, klobása, plátek masa, sýr (jakýkoliv), vejce na všechny způsoby.
Oběd:
- Sacharidový: Luštěninové polévky (ale i ze zmrazeného hrášku, bez uzeniny a jíška na rostlinném oleji), zeleninové vývary s bezvaječnou těstovinou, zeleninové polévky zahuštěné (květáková, kapustová, zelná), bramborová polévka, rajská (bez smetany), minestrone, dýňová. Hlavní chod: obilninové kaše, šoulet – bez škvarků a na oleji, luštěniny „na husto“ (například fazole na kyselo), dušená zelenina všeho druhu zahuštěná jen moukou (dušená mrkev, kapusta, zeleninová směs, sladkokyselé zelí), zapečené brambory s květákem (bez vajec, jen s bešamelem), pokrmy ze sójového masa. Houbový guláš. Přílohy: brambory, rýže, halušky bez vejce, quinoa (merlík), pohanka, jáhly, bulgur, krupky, kroupy, kuskus. Těstoviny pouze bezvaječné, rovněž placky jenom bez vajec (bramborové). Jako dezert kompoty, čerstvé ovoce, zeleninové saláty, ale bez mléčných zálivek a sýrů.
- Bezsacharidový: Zeleninový či masový vývar, jako vložka do něj polévkové maso, sýr nebo zelenina, zavařit pouze vajíčkem; česnečka se sýrem, šunkou nebo s vajíčkem, mléčná polévka bez zavářky. Hlavní chody: maso pečené, dušené, vařené, grilované – jakýkoliv druh, jakákoliv úprava, pouze nesmí být šťáva ničím zahuštěna, leda rozdušenou cibulí. Vařená zelenina s doma připravenou majonézovou omáčkou (bez cukru), holandskou omáčkou, jogurtovými zálivkami – vždy jen bez cukru. Dušená zelenina zahuštěná vajíčkem (květák jako mozeček, kapusta jako mozeček). Zelenina zapékané s vejcem, uzeninou, sýrem, smetanou.Lečo na všechny způsoby, jen uzenina nesmí obsahovat mouku (klobásy). Smaženice z hub, houbový guláš nezahuštěný moukou, ale může být se smetanou. Omelety z vajec s přidáním sýra, masa, uzeniny, hub. Žádné přílohy, leda zeleninové (například pečená řepa).
Večeře:
Sacharidový: Luštěninové, těstovinové (bezvaječné), bramborové, zeleninové saláty s olejem, ale bez majonézy a masa (uzeniny) s bezvaječným pečivem. Sýr leda tofu (sójový). Bezvaječné bramboráky, bramborové placky, pečené brambory s cibulkou či česnekem, bramborový guláš bez uzeniny, ovocné knedlíky z bezvaječného těsta, bezvaječné těstoviny s mákem, ořechy, kakaem, chleba s luštěninovou pomazánkou (z čočky, cizrny). Ovoce, ovocné kysely, dřeně, protlaky.
Bezsacharidový: Tvaroh, sýr, žervé, bezmoučná uzenina (klobása), zeleninové saláty s vejci, uzeninou, masem a majonézovou, smetanovou nebo jogurtovou zálivkou – bez cukru, vajíčkový salát bez brambor, vařené, grilované, pečené nebo dušené maso.
Na slova odborníků dojde…
Obvykle po dvou týdnech se „dietář“ naučí v potravinách orientovat a začne vymýšlet vlastní jídla podle svého dne. A také dochází na slova odborníků: strava se přejí, takže jíme opravdu méně. Zkušenost mnohých: při bezsacharidových dnech se hubne, při sacharidových je váha stejná, ale nejde nahoru.
První tři dny se organismus rychle odvodňuje (zejména při bezsacharidovém režimu). Ztráta vody ale neznamená úbytek tuku.