Děložní čípek je část reprodukčních orgánů ženy. Děložním čípkem je ukončeno hrdlo dělohy, a nebo z vnějšího pohledu – děložním čípkem je zakončena ženská pochva. Velikost děložního čípku se mění v průběhu menstruačního cyklu. Rovněž v těhotenství prochází děložní čípek změnami. Tyto změny jsou fyziologické. Děložní čípek je ale orgánem, který bývá napaden zhoubným bujením. Proto je vyšetření děložního čípku součástí každé gynekologické prohlídky.
Děložní čípek je „brána do ženina lůna“
I v odborné literatuře se tvar ženské dělohy připodobňuje k hrušce obrácené dolů. Pomyslnou „stopkou“ by se dal nazvat děložní čípek, spodní zakončení dělohy, které volně ční do nejzadnější části pochvy. Děložní čípek je „vstupní branou“ do ženských vnitřních rodidel. V děložním čípku je malý, ale elastický otvor, jímž vytéká menstruační krev či vstupují spermie. Otvor v děložním čípku se při porodu roztáhne natolik, aby jím mohla projít dětská hlavička. Stažení otvoru v děložním čípku má ochrannou funkci – děložní čípek zabraňuje průniku infekce do vnitřních rodidel.
Čípek kontroluje jen lékař
Děložní čípek je v pochvě nahmatatelný. Kontrolu děložního čípku pohmatem by ovšem měl vždy provádět lékař, který má vždy sterilní rukavice. Při „samo kontrolách“ děložního čípku, kterou jsou mezi ženami doporučovány – ať už z důvodu vhodné doby početí nebo z jiných důvodů, může v domácích podmínkách snadno dojít k zanesení infekce nebo k poškození děložního čípku.
Normální změny děložního čípku
Proč se některé ženy snaží děložní čípek si nahmatat? Když pomineme důvod prosté zvědavosti a snahy seznámit se s vlastní anatomií, je to především stav děložního čípku v souvislosti s možností otěhotnět. Měknutí a zkrácení děložního čípku je jedním z příznaků ovulace, tedy času optimálního k oplodnění. Na začátku a na konci menstruačního cyklu je děložní čípek tvrdší a delší. Za ovulace je při „samovyšetření“ děložní čípek špatně nahmatatelný. Při gynekologickém vyšetření používají lékaři k tomu určených nástrojů (opatřených zrcadlem), takže mohou provádět kontrolu děložního čípku v kterémkoliv stadiu menstruačního (ovulačního) cyklu.
Děložní čípek v těhotenství
Když žena otěhotní, její děložní čípek se v první polovině nijak nezmění. Stav jejího děložního hrdla a děložního čípku lékař sice kontroluje, ale spíš jen z důvodu všestranné péče. Až při sestavování tak zvaného cervikálního skóre (cervix score), které slouží k posouzení individuálního rizika předčasného porodu, má délka a orientace děložního čípku význam.
Rakovina děložního čípku
O děložním čípku v posledních dekádách bohužel hovoří především v souvislosti s častým výskytem rakoviny děložního čípku, ale rovněž s možností očkování mladých dívek proti této zhoubné nemoci. Lékaři stále apelují a připomínají nutnost pravidelných preventivních gynekologických prohlídek, protože při včasném záchytu je rakovina děložního čípku úplně vyléčitelná.
Bylo prokázáno, že na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí tak zvaný lidský papilomavirus (Human papillomavirus, HPV). Způsobuje většinu předrakovinných stavů na děložním čípku (i když v pokročilých stádiích již jsou viry prokazatelné jen laboratorně) a léčí se spolu s nimi.
Předrakovinné stavy děložního čípku rozdělují lékaři do stupňů podle závažnosti nálezu. Ten je také určující pro další léčbu. Jedná-li se například o velmi mladou ženu a mírný předrakovinný stupeň, mohou nález po jistou dobu jen sledovat, protože až 66 % těchto mírných nálezů může spontánně vymizet. Předpokladem ale je, že žena skutečně bude chodit na kontroly. Léčbu závažných stupňů naopak neodkládají a ženy sledovány ještě i po léčbě.
Léčení předrakovinných nálezů zahrnuje víc možností: patří sem kryoterapie, laser techniky, skalpelkonisace, LOOP techniky. Pro svoji náročnost a specifičnost patří však do ruky jen zkušeným odborníkům.