Děložní myom je výsledkem hormonální nerovnováhy a jde v podstatě o zbytnění děložní svaloviny, nikoliv o nádor, jak se mnohdy ještě laicky traduje. Diagnóza děložní myom, respektive myom na děložní stěně, je v drtivé většině případů provázena strachem žen z chirurgického zákroku a obavami, zda nejde o zhoubné onemocnění. Klasická medicína většinou řeší nezhoubné nádory operaci, přestože podle alternativních medicínských názorů není vždy radikální zákrok bezpodmínečně nutný.
Operace přinese úlevu
Není-li možno zasáhnout konzervativně hormonální léčbou a děložní myom dále roste, ohrožuje ženu nadbytečným menstruačním krvácením, a tím i sekundární chudokrevností. Rostoucí děloha dále utlačuje orgány v malé pánvi – močový měchýř a tlusté střevo. Výsledkem mohou být bolesti v podbřišku, problémy s močením vzhledem ke snížené kapacitě močového měchýře a chronická zácpa. V takovém případě se lékaři častěji rozhodují k operačnímu řešení, protože zejména kolem kolem klimaktéria se tyto problémy mohou dále zvýrazňovat včetně nepravidelných krvácení.
Děložní myomy jsou zpočátku často bez příznaků, žena si na ně postupně zvykne, a to může být zrádné, především pokud plánuje otěhotnět.
Odstranění děložního myomu není podle lékařů třeba se obávat, protože takový zásah patří mezi nejběžnější gynekologické operace. U některých žen děložní myomy nevyvolávají velké obtíže a nejsou-li příliš velké či nejeví-li nápadný růst stačí je jen sledovat (pohmatem a zejména ultrazvukem).
Děložní myom se někdy ztratí
Mnoho žen s malými děložními myomy je úspěšně léčeno hormonální substituční léčbou. Obecně lze říci, že zjištěné děložní myomy nejsou zásadní kontraindikací k podání této léčby.
Myomy se obvykle zmenšují během přechodu a po něm již nepůsobí vůbec žádné problémy. K tomuto názoru dospěli někteří američtí lékaři, kteří zaujímají k chirurgickým zákrokům velice opatrný postoj. Každý chirurgický zákrok, byť pro lékaře jakkoliv rutinní, je zásahem do lidského organismu a nemusí zůstat bez následků. Proto by si každá žena měla rozmyslet. zda jej, nejde-li o zhoubný nádor nebo o jinou akutní záležitost, podstoupí, anebo nejdříve zkusí jiný, alternativní způsob léčby.
Proti myomům jinak
Říká se, že se děložní myomy zvětšují, konzumuje-li žena potraviny obsahující estrogen. Estrogen je obsažen v mase, vejcích a v mléčných výrobcích, ale také v petrželi, karotce a tymiánu. Přírodní léčbu dietou lze doplnit užíváním vitaminu E a pitím bylinkového čaje ze stejných dílů kontryhele a řebříčku. Řebříček se má vynechat v období menstruace, protože zastavuje krvácení. Preventivní pití tohoto čaje dvakrát denně může zvláště v období před přechodem a při něm značně zmírnit nebo i zcela vyloučit potíže s ním spojené včetně tvoření myomů.
2 komentáře
Ahoj mám myomy má to vliv na otehotneni děkuji.
Dobrý den…je mi 35 let a mam deloze 4 myomy ..momentálně díky tomu mam delohu velkou jako 18 tyden tehotenstvi.Lekar mi radi dat jj celou pryc.Ovšem vzhledem k věku, bych raději zvolila jinou variantu.Dítě mam jedno a druhe momentálně neplanuji .Odstraneni myomu je pry operace těžká krvava podle lékaře a proto bych si pry mela nechat vzit delohu raději. Muzu poprosit o vas nazor popřípadě radu? Děkuji