Deprese: Příznaky a léčba

Depresí bývá často mezi lidmi nazývána prostě jen špatná nálada nebo momentální sklíčenost. Deprese ale není pouze příznak, je také samostatná choroba – v základě se projevuje jako jakékoliv jiné tělesné onemocnění. Původ deprese je exaktně zjistitelný – nedostatečná produkce hormonu serotinu. Depresi nelze zvládat silnou vůlí, jak k tomu nemocného často vyzývá jeho okolí. Depresi je třeba odborně léčit.

Deprese není nálada, ale nemoc

S depresemi nechodíme k psychologovi, ale k odbornému lékaři – psychiatrovi. Za depresi (česky manii) se nemusíme stydět, tak jako se napřéklad nestydíme za jiné nemoci způsobené nedostatečnou tvorbou hormonů – což je třeba i nemoc štítné žlázy nebo cukrovka. Člověku postiženému depresí pomáhají léky zvané antidepresiva.

Příznaky deprese

Člověk, jehož psychika je v normě, dokáže i při větším maléru rozlišit, nakolik má na něm zásluhu on a nakolik okolí. Uvažují pouze v rovině „já jsem špatný“, „všechno vždycky bylo špatně“ a „všechno špatně bude„.

  • Základním projevem deprese je, že postižení obrátí nepřátelství pouze proti sobě, začnou se nenávidět a být přesvědčeni, že za to všechno, co komu udělali nebo naopak neudělali, se musí potrestat.
  • Lidí trpící depresí zažívají pocity hlubokého zoufalství a beznaděje.
  • Stále mají pocit, že nic nestíhají, jsou k ničemu, jsou všem na obtíž, v životě selhali, zavinili všechny nepříjemnosti, které je v životě potkali.
  • Vzdávají všeho, co jim do té doby dělalo radost: rybář prodá pruty, elegantní dáma o sebe přestane dbát, bývalý svůdník se začne stranit žen.
  • Jsou nesoustředění, přemáhá je úzkost a strach, sex je děsí, každé rozhodování, byť pouze o tom, které kalhoty či sukni si ráno obléct, představuje až bolestivou trýzeň.
  • Mnozí považují za „rozumné“ jak pro sebe, tak pro ty druhé skončit tu ubíjející mizérii.

Léčba deprese

Lidem s depresemi pomáhají léky antidepresiva. Obtíže se po nich zmírní zpravidla během dvaceti dní. Tyto léky podle odborníků nedokážou sice přimět limbický systém v mozku k potřebné produkci serotoninu, jehož nedostatečný účinek je obvykle spojen s depresí, ale přimějí organismus, aby alespoň lépe využil ten, který má k dispozici. Nejsou návykové, takže není třeba se jich z tohoto důvodu bát. Je to důležité proto, že léčba musí většinou trvat řadu měsíců, někdy i déle.

Epizody deprese ustoupí někdy po delší době i bez podání těchto léků. Člověk pak ovšem musí snášet svůj trýznivý duševní stav mnohem déle. Cílem moderní medicíny ale je umožnit pacientovi žít co nejkvalitněji. A to jde podle odborníků s pomocí antidepresiv.

K jiným léčebným metodám patří kromě nesmírně důležité psychoterapie například fototerapie neboli léčba světlem, která působí zejména na pacienty trpící takzvanou „zimní depresí“.

Zanechte odpověď