Starat se o malé miminko znamená kromě náročné péče a někdy probdělých nocí i příležitost k hraní her, přednesu říkanek a zpěvu písniček. Jsou to právě říkanky a písničky pro nejmenší, které od prvních okamžiků usnadňují dětem vstup do tohoto světa, rozvíjejí jeho schopnosti a posilují jeho sociální vztahy s nejbližšími. Proč jsou říkanky tak důležité a jak vybrat správnou říkanku?
Říkanka jako rituál
Trvá několik let, než se malé dítě naučí mluvit, lidskou řeč však vnímá od první chvíle. I proto je nesmírně důležité nejen na dítě, ale také s dítětem mluvit, jako by bylo vaším rovnocenným partnerem. Komentujte jeho výraz tváře, jeho pohyby i vydávané zvuky, vciťujte se do něj a nastavujte mu sociální zrcadlo. Lhostejno, že ještě nemluví, rozumí mnohem dříve, než začne mluvit. Už malé miminko dokáže vyčíst mnoho i vaší intonace, rychlosti promluvy nebo řeči těla.
Říkanky jsou součástí tzv. intuitivního rodičovství. Stejně jako má naprostá většina rodičů schopnost mluvit typicky miminkovskou řečí, včetně výrazu tváře (patří k tomu například i sklonění se nad postýlku ve vzdálenosti, že dítě obličej skutečně vidí), dokážou novopečení rodiče využívat rytmiku a později i říkanky k tomu, aby dítě uchlácholili, pomohli mu přestát dlouhou chvíli nebo ho jen zabavili.
Naprosto jednoduché říkanky o několika verších, prováděné jako rituál, tj. při nějaké konkrétní činnosti, mají zásadní význam nejen pro vývoj řeči, ale i pro vývoj vzájemných vztahů s rodiči a jejich okolím.
Jak vybrat říkanku pro miminko
Nejvhodnější říkanky pro miminko jsou takové, které spojíme s každodenní činností, ritualizujeme je. Může se jednat o známé „Houpy, houpy, kočka snědla kroupy..“ při pohupování v náručí nebo jiné motorické říkanky při oblékání nebo koupání. Miminko si na ně zvykne a začne je radostně očekávat.
S ležícím miminkem můžete mnoho říkanek provádět vleže nebo v náručí, pokud by mělo dítě provést nějaký pohyb, provede ho rodič. Není důležité mít široký arzenál říkanek, ale efektivně využívat několik málo říkanek vhodných pro naše nejmenší.
Ideální jsou veršované říkanky složené z několika dvouverší, například „Foukej, foukej větříčku…“ nebo „Vařila myšička kašičku“. Pokud navštěvujete mateřská centra nebo dětské kluby, s jednoduchými říkankami se zpravidla seznámíte tam. Samozřejmě si je můžete vyhledat ve volně dostupných zdrojích, existují i autorské didaktické říkanky, které si dítě spojuje s běžnými denními činnostmi, jako je čištění zoubků, učení se na nočník apod.
Opakování jako základ
Důležité je používat novou říkanku vždy v určité situaci, například při hře nebo koupání. Mnoho rodičů je překvapeno, jak rychle se jejich dítě naučí „Kolo, kolo mlýnský“ nebo „Kutálí se ze dvora“, tedy říkanky, jejichž obsah je většinou náročný i na pohybovou koordinaci a je vhodný spíše pro starší děti.
Miminka i větší děti mají unikátní schopnost spojovat si říkanku s pohybem a danou situací, s proto jim nebude dělat problém si pohyb nebo slova vybavit, až vývojově dozrají. Budete pak sami překvapeni, jak krásně se vaše říkankové úsilí vyplácí a vrací v podobě rychlého rozvoje řeči a schopnosti spojit si slova a pohyb. Říkanky mohou také i mnohem později působit jako uklidňující prostředek, pokud je dítě ve velkém stresu nebo rozrušené – říkanka mu pomůže vrátit se do raného dětství.