Diastáza (rozestup) břišních svalů

Mít po porodu zase dívčí postavu, to se poštěstí málokteré ženě. Většinou za její štíhlostí stojí genetické předpoklady, a nebo hodiny úsilí a odříkání. Ale poměrně často ženu postihne tělesný defekt, který svévolné domácí cvičení nespraví – diastáza, neboli rozestup břišních svalů.

Diastáza: Bříško je jako střecha

Diastáza – rozestup – břišních svalů může být skutečným problémem, a někdy ani žena nemusí být těhotná, ačkoliv těhotenství bývá nejčastější příčinou. Zvýšenou námahou během těhotenství a přibíráním na váze během těhotenství se ve střední části břicha rozestoupí svaly.

Rehabilitační pracovníci doporučují metodu, jak poznat rozestup svalů:

  • člověk si lehne na záda a začne se bez pomoci rukou zvedat do sedu – aby napnul břišní svaly. Jestliže došlo v jeho břišním svalstvu k diastáze, na břiše se mu vyklene hřebenovitý útvar (místo oblého břicha), jedná se o diastázu, rozestup břišních svalů.

Bez porady necvičit

Amatérské domácí cvičení bez porady s odborníkem v tomto případě nepomůže. Nejlepší je s problémem se svěřit asistentce v gynekologické ordinaci, a nebo problém konzultovat s praktickým lékařem. Oba zdravotníci obvykle znají a doporučí rehabilitační pracoviště, kde ženě doporučí další postup – ale nebude to nějaké násilné cvičení. První pomocí bývá i stahovací břišní pás.

Rehabilitační pracovníci také většinou doporučí kosmetiku na ošetření porodem poznamenané kůže.

Pár desítek tisíc – a vše je v pořádku

Jestliže máme na účtu přebývajících pár desítek tisíc, můžeme si „koupit“ plastickou operaci břicha. Zeslabená břišní stěna, která se vyklenovala a navíc hrozila vznikem kýly, se při tomto zákroku zpevní a oploští. Při plastické operaci břicha vede lékař řez pouze v podbřišku, tak, aby následnou jizvu vždy spolehlivě skrylo spodní prádlo. Zákrok trvá dvě až tři hodiny, následná hospitalizace se doporučuje dvoudenní. Poté je pacientka propuštěna do domácího ošetření a absolvuje ambulantní kontroly.

Po šest týdnů by se neměla nijak namáhat a měla by nosit kolem boků elastický pás, jenž nejen snižuje bolestivost pooperační rány, ale je také oporou břicha, která pacientce dodává pocit jistoty. Jizva po operaci postupně bledne a její hojení závisí na individuálních dispozicích každé ženy.

  • Na operaci se žena může vydat nejdříve půlroku po ukončení kojení, kdy se již upravila hormonální činnost v jejím organismu.
  • Abdominoplastika neřeší obezitu. Nadbytečné kilogramy musí žena nejprve zhubnout a teprve poté by měla navštívit plastického chirurga.
  • Důležité je vybrat si pro operaci správné pracoviště. Pacienti by se měli svěřovat pouze do rukou lékařů, kteří mají atestaci z plastické chirurgie.

Zanechte odpověď