Český slovník cizích slov definuje termín dichotomie jako „dělení na dvě části, třídění do dvou skupin“. Dichotomie není jev, který by se vztahoval k jediné oblasti lidského života. Dichotomie se objevuje ve filozofii a náboženství, v literatuře, v ekonomice, sociologii a dalších společenských vědách, v medicíně, v biologii. Dichotomie někdy značí protipóly. Dva celky téhož, které se nepřekrývají.
Dichotomie: Co je černé, není bílé
V řeckém slově dichotomie jsou patrna dvě slova základu: dicha (na dvakrát) a tome (řez). Proto se význam slova dichotomie vysvětluje jako rozdělení nějakého celku na dvě naprosto jiné části.
Dichotomický znak je znak, který už z principu nabývá pouze dvou hodnot, které se navzájem vylučují.
- Je-li něco bílé, nemůže to být černé, a to v žádné své části.
- Je-li něco studené (exaktním určením), nemůže to být zároveň vroucí.
Dichotomie se nedotýká jen fyzických jevů (barva, teplota). Termínu se používá obecně pro kvalitativní rozlišení stavů, jevů, vlastností.
- Odpověď na otázku buď ano, nebo ne.
- Výsledek testu: uspěl, nebo neuspěl.
Příklady dichotomie
- S nejmarkantnějším příkladem dichotomie se setkáváme neustále. A to s rozdělením živočichů na samce a samice. Když se pominou existující výjimky, které platí pro všechna pravidla, je-li někdo muž, nemůže být zároveň žena. Klisna není zároveň hřebec, kohout nemůže být slepice. Protipóly se nepřekrývají, nemohou biologicky plnit funkce opačného pohlaví (netýká se například některých druhů vodních živočichů, ale ty jsou popsány). Hřebec neporodí hříbě, kohout nesnese vejce, muž nemá menstruaci, ženám (kromě nespecifických stavů) nerostou vousy.
Proti společenské pohlavní dichotomii se v minulosti stavěla různá emancipační hnutí, v současnosti je sociální dichotomie pohlaví řešena tak zvanou genderovou otázkou postavení žen a mužů. - Pohlavní dichotomie existuje i u některých druhů rostlinných.
- Literatura a film. Dichotomie bývá hlavní myšlenkou pohádek a sci-fi příběhů, kde proti sobě stojí svět dobra a svět zla. U jejich představitelů není žádný vnitřní vývoj. Jen v málokterém sci-fi nebo pohádkovém příběhu dochází k vývoji. Představitel zla se jen zcela výjimečně přemění v zastánce dobra – a naopak. Dichotomie bývá zachována a ve finále je svět zla je zničen světem dobra (nebo naopak).
- S jevem dichtomie zachází například i jazykověda. Ta proti sobě staví řeč spisovnou a nespisovné jazykové útvary (tím může být vedle jiných třeba argot). Jevem se zabývá například práce Jana Chloupka Dichotomie spisovnosti a nespisovnosti.
Zneužití dichotomie
Dichotomie často slouží k vytváření určitých typů nebo typických skupin. Zde ale může být demagogicky zneužívána ve prospěch tvůrce skupin. Negace jednoho jevu ještě neznamená jeho protipól. Příklady:
- Je-li konkrétní potravina označena za zdravou, neznamená to, že jsou všechny ostatní nezdravé.
- Když člověk vyhlíží zdravě/dobře, neznamená to, že předtím vypadal nezdravě/špatně.
- Je-li osoba A bohatá, osoba B s běžným příjmem ještě není chudá.
Foto: pixabay.com