Dimise znamená propuštění. V tomto významu se používá především ve zdravotnictví. Význam slova demise coby propuštění shodně uvádějí slovníky cizích slov i Velký lékařský slovník on-line. Od tohoto výrazu je odvozeno zájmeno dimitovaný (což znamená propuštěný) a sloveso dimitovat (tedy propustit).
Dimise znamená propuštění
Termínu dimise se ve zdravotnictví používá, když má být propuštěn pacient z lůžkového oddělení. Může se tak stát:
- když skončil důvod hospitalizace (léčba nebo vyšetření jsou ukončeny);
- na vlastní žádost pacienta či jeho zákonného zástupce;
- nebo revers.
Jestliže nebyl pacient o délce hospitalizace předem informován již při přijetí (to se týká hlavně vyšetření), je o blížícím se propuštění (dimisi) včas informován, aby měl čas (nebo jeho blízcí) zajistit odvoz, případnou domácí následnou péči a jiné organizační záležitosti.
Co dimisi provází
Při propuštění/dimisi dostane propouštěný pacient:
- tak zvanou propouštěcí nebo předběžnou propouštěcí zprávu pro ošetřujícího lékaře. Propouštěcí zpráva je předána při odchodu z oddělení nemocnice. Podrobnou zprávu zasílá nemocnice praktickému lékaři pacienta.
- Pacientovi jsou předány informacemi o dalším doporučeném léčení,
- recepty na léky (v případě nezbytné léky na překlenutí tří dnů – víkendy, svátky)
- a výpis poplatků za pobyt v nemocnici.
- Dále je pacientovi předáno rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (lidově neschopenka, kontrolka) a lístek na peníze, pokud o ně pacient pořádal (nebyl již předtím v pracovní neschopnosti).
- Převoz sanitkou je zajištěn nemocným, jejichž zdravotní stav to vyžaduje. Indikaci provádí lékař.
- Pacient je upozorněn, že pro plynulost léčby musí do tří dnů navštívit svého praktického lékaře.
Jak dál po dimisi? Nemocnice poradí a pomohou
Zdravotnický personál propouštěnému pacientovi sdělí vše potřebné o dalším postupu léčby i o léčebném režimu v domácím prostředí.
Pakliže zdravotní stav pacienta po propuštění z nemocnice bude vyžadovat domácí ošetřovatelskou péči, je mu při propouštění z nemocnice zprostředkována.
- V případě, že je vnímání pacienta narušeno (nemocí nebo věkem), dostanou všechny potřebné informace osoby blízké nebo zákonní zástupci.
Pacienta nebo jeho zástupce pověřený pracovník nemocnice informuje o způsobu úhrady domácí péče, která je za běžných okolností hrazena zdravotní pojišťovnou. Přímá platba je požadována u pacientů:
- kteří nejsou pojištěni,
- nebo za výkony nehrazené ze zdravotního pojištění,
- nebo u pacientů, u kterých zdravotní pojišťovna nemá smluvní vztah ze zdravotnickým zařízením poskytujícím domácí péči, pokud pacient vědomě a záměrně zvolil nesmluvní zařízení
Jestliže se nemocný nebo rodina domnívají, že v domácím prostředí budou potřebovat využít sociální služby, mohou během již během hospitalizace kontaktovat zdravotně – sociálního pracovníka nemocnice, který poskytne kontaktní údaje a případně i reference na organizace, které domácí sociální služby poskytují. Sociální služby pacient hradí v plné výši, a to z prostředků svých nebo ze sociálního příspěvku na péči.
Předčasná dimise
Pacient může být předřasně propuštěn z nemocničního ošetření na vlastní přání nebo podepsáním reversu. Na revers nemohou být propuštěny děti a dospělí v situacích, které jsou výslovně stanoveny. Pacienta nelze na revers propustit, jestliže:
- mu bylo pravomocným rozhodnutím soudu uloženo ochranné léčení formou lůžkové péče,
- je mu nařízena izolace, karanténa nebo léčení podle zákona o ochraně veřejného zdraví,
- je mu podle trestního řádu nebo občanského soudního řádu nařízeno vyšetření zdravotního stavu,
- ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy
nebo touto poruchou trpí
je pod vlivem návykové látky,
pokud hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí nelze odvrátit jinak, nebo - jeho zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň neumožňuje, aby vyslovil souhlas.
Ilustrační foto: pixabay.com