Rádi byste měli zahradu jako ze žurnálu, ale stále vás trápí díry v trávníku? Poradíme, jak se s touto nepříjemností vypořádat tak, aby byl váš trávník opět krásný a plný života.
Existuje mnoho důvodů, proč tato potíž vzniká. Tím nejčastějším je sněžná plíseň, které způsobuje na trávníku díry a prázdné čtverce. Příznaky těchto potíží jsou viditelné po tání sněhu. Jde o houbové onemocnění způsobené houbou Fusarium nivale (syn. Microdochium nivale).
Proč se sněžná plíseň tvoří
Jejím spouštěčem je obvykle to, když v zimě zasněžený trávník výrazně pošlapeme nebo když na něm na jaře sníh zůstane delší dobu a jen velmi pomalu taje. Často ji tedy najdeme především na stinných místech, kam sluneční paprsky velmi dlouho neproniknou. A jaké jsou příznaky tohoto onemocnění?
Plíseň sněžná na trávníku
Na stéblech trávy najdeme bílá, někdy slabě růžová vlákna vatovité plísně. Nemocná tráva však nezůstává bílá dlouho. Naopak – rychle zhnědne a odumře a poté za sebou nevyhnutelně zanechá prázdná místa.
Kde a jak plíseň vzniká
Ideální živnou půdou pro ni je vysoká vlhkost, jen minimální proudění vzduchu a samozřejmě velké množství odumřelé organické hmoty, která na trávníku zůstává třeba ve formě spadaného listí. To vše představuje ideální podmínky pro rozvoj plísní. Díky tomu se patogeny opravdu intenzivně množí, a postupně ničí stále větší a větší plochy trav.
Nejdůležitější je vždy prevence
Především přestaňte trávu hnojit dusíkatými hnojivy, a to nejpozději na začátku srpna. Pokud byste to provedli později, tak by tráva neměla možnost se řádně připravit na zimu. Dusík ji totiž žene do růstové fáze, ale my potřebujeme, aby stébla před zimou vyzrála. A čím tedy hnojit? V srpnu a září se budou hodit speciální podzimní hnojiva, která jsou bohatá na draslík a fosfor. Jde o prvky, které skvělým způsobem zlepšují odolnost trávy.
Hnojení trávníku popelem
Popel z tvrdého dřeva (tedy takový, jehož původním zdrojem je topol, buk či dub) nabídne vašemu trávníku poměrně vysoké pH s hodnotou pohybující se mezi čísly 12-13. Měkké dřevo je v tomto pohledu něco nižší, nabídne pH kolem 10. Z minerálů je v popelu třeba vypíchnout především vápník, hořčík, sodík a fosfor a samozřejmě také draslík. A jak je to s jejich množstvím?
Ve 200 gramech dřevěného popela je k mání přibližně 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a velmi krásných 12 gramů vápníku. To bude vašemu trávníku docela stačit, a popel vám postačí v dávce 100 gramů popela na metr čtvereční.
Co byste měli vědět o hnojení popelem
Nepoužívejte ho tam, kde v blízkosti trávníku rostou kyselomilné rostliny. Máme na mysli borůvky, begonie, brusinky a klikvy, vřes, hortenzie, magnolie, a jim podobné. Ve vysokých dávkách pomáhá popel i v boji proti drátovcům.