Každé dítě má své individuální potřeby, což se týká i množství jídla, které sní. Nenuťme své děti, aby jedly více, než samy chtějí. Mohli bychom u nich podnítit vznik pocitu nechutenství a jsou-li slabí jedlíci, odmítaly by jídlo ještě víc.
Žádné dítě dobrovolně neumře hlady
Málokdo z rodičů si uvědomuje, že příčinou toho, že dítě nechce jíst, není jen přehnaně mlsný jazyk potomka. Děti mají vzor v dospělých a přejímají (zcela nevědomě) jejich vzorec chování.
Krom toho – dítě si od malička stravu neurčuje samo – vybírají a nabízejí mu ji rodiče, kteří také zodpovídají za její složení a kvalitu. V dětství se vytvářejí chuťové návyky na celý život.
Příčinou nechutenství může být, kromě jiného, vnucování jídla. Dítě bychom nikdy neměli do jídla nutit. Už batole projeví svůj odpor zcela jednoznačně – začne odvracet hlavu od lžičky a má pevně stisknuté rty. Větší dítě dá zcela jasně najevo, že nechce, že má dost.
Děti jedí všemi smysly
Důležité je mít stále na paměti, že dítě se v nabídce jídla orientuje jednak chutí a jednak zrakovými a čichovými vjemy. Pokud něco zná a ví, že je to dobré, nemá důvod si to nevzít. Pokud však něco má jíst poprvé, je důležité, aby to samo chtělo ochutnat nejlépe proto, že se mu jídlo na pohled líbí anebo hezky voní. Děti podvědomě cítí, že je pro ně zdravé čerstvé ovoce a zelenina, zpravidla mají rády i mléčné výrobky a dávají také správně přednost libovému masu, drůbeži a rybám. Rovněž nedostatkem tekutin netrpí, protože o něco k pití se dovedou vždy spolehlivě přihlásit.
Nezvykejme je na jídla dospělých
Dětem by se naopak neměla předkládat příliš tučná a smažená jídla, která jsou obtížně stravitelná a navíc obsahují značné množství nežádoucích nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Při ochucování jídel se nedoporučuje příliš používat různá dráždivá koření ani sůl – je lepší ji nahradit některou z vonných směsí obsahujících například sušenou zeleninu. Zcela nevhodné jsou také uzeniny, majonéza, příliš sladká jídla a limonády s vysokým obsahem cukru.
Dítě nechce jíst? Třeba je nemocné
I když dítě dobře jí, může se stát, že některý druh potravy špatně snáší. Dříve či později po jejím požití může mít bolesti břicha, někdy dokonce zvrací, je mu nevolno, dostane průjem nebo se na kůži objeví kopřivka či jiná vyrážka. Brzy začne jídlo, které nepříjemnosti působí, samo odmítat a jestliže je pro něj škodlivá živina obsažena ve více pokrmech, začne odmítat potravu vůbec, trpí nechutenstvím, nepřibývá na váze a pak i hubne. Jeho nechutenství může být příčinou nějaké nemoci.
Nechutí k jídlu se projevují snad všechna běžná virová či infekční onemocnění, tak zvané dětské nemoci, úžeh či úpal, otřes mozku a jiné choroby provázené zvýšenou teplotou či horečkou. Nechuť k jídlu může značit i nějaké závažnější onemocnění:
Přírodní lékarnička: Nechutenství
Na dětské nechutenství existuje až dojemně historek. Od krmení „za maminku, za tatínka“, až po vařila myška kašičku. Co však dělat, když dítě nechce jíst? Nutit je? Rozhodně ne. Zkuste obyčejný čaj ze 2 dílů třezalky, 1 dílu máty peprné a 1 dílu řepíku. Byliny promíchejte a na jeden šálek vezměte 1 čajovou lžičku směsi, spařte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Čaj dejte dítěti pít asi 1 hodinu před jídlem ráno, v poledne i večeř. Jindy je možno místo máty dát fenykl, zvláště když dítě má problémy s nadýmáním.
1 komentář
Dobrý den, pokud by někdo chtěl dítě povzbudit při nechutenství třeba po nemoci, je osladit jídlo nebo pití prášovým hroznovým cukrem. Je běžně dostupný jako Glukopur –
Tento jednoduchý cukr dokáže velmi rychle povzbudit metabolismus. Je samozřejmé pohlídat denní dávku, není vhodné zařazovat ho do jídelníčku běžně.