Když nás začne bolet a škrábat v krku, většinou to připisujeme běžné viróze, rýmě nebo zkrátka nachlazení. Může se k tomu přidat i chrapot, a tak většinou jako pro první pomoc saháme po různých pastilkách a sprejích do krku. Jenže ty nemusejí pomoci. A když bolest v krku přetrvává dva týdny a déle, měli bychom vyhledat lékaře – může se totiž jednat i o něco tak vážného, jako je rakovina.
Škrábání a bolestem v krku obvykle nepřikládáme nějakou větší důležitost. Považujeme to za symptom, který je akorát otravný, znemožňuje nám normálně mluvit i polykat a působí nám i další obtíže. Ale počítáme, že do několika dní se ho zbavíme. Tak to ostatně v drtivé většině případů bývá. Jenže pokud je bolest dlouhodobá, značí obvykle něco horšího než jen běžnou rýmu. V lepším případě může jít o angínu, která se ovšem pojí s vysokými horečkami a dalšími obtížemi a lékař (a nebo i my sami) ji snadno diagnostikuje. Léčba spočívá v užívání antibiotik a během týdne, maximálně dvou je po bolestech. Jenže dlouhodobé bolesti v krku mohou značit i vážné, život ohrožující nemoci, jakými je rakovina hrtanu či jícnu, zánět hrtanu a nebo nemoci jako je mononukleóza či záškrt.
Nemoci
Protože nemusí jít o žádnou banalitu, podívejme se blíže na různé neduhy, choroby a nemoci, které se mohou projevovat právě bolestmi v krku. Ale většinou nejde jen o bolení v krku, protože příznaků je vždy celá řada a lékař tak může poměrně snadno určit, o co se konkrétně jedná – a podle toho zahájit léčbu.
Angína
Nejobvyklejší potíží, která se projevuje silnými bolestmi v krku, které nám takřka znemožňují polykat, je angína. Jedná se v podstatě o akutní zánět krčních mandlí a pojí se i s vysokými teplotami. Nemocný je nucen ulehnout a užívat antibiotika, aby se potíží zbavil. Přecházet tuto nemoc se nedoporučuje.
Zánět nebo rakovina jícnu
Mnohem vážnější nemocí, kterou naznačuje i bolest v krku, je zánět jícnu. Ten může být způsoben tím, že se žaludeční šťávy vracejí z žaludku směrem vzhůru k ústní dutině – a jelikož jsou velmi kyselé, mohou poškodit stěnu jícnu. Ale nemusí jít jen o zánět, nýbrž i o rakovinu jícnu. Ta se musí léčit ihned buď ozařováním, nebo operací. A nejčastěji postihuje muže nad 50 let, v mnoha případech kuřáky. Pakliže nejde ani o jedno ze zmiňovaných, může úpornou bolest působit i trhlina v jícnu.
Zánět a rakovina hrtanu nebo záklopky
Důvodem dlouhodobých bolestí v krku může být zánět hrtanu, případně zánět hrtanové záklopky. Ten je ovšem poměrně snadno léčitelný. Jednat se ovšem může i o život ohrožující rakovinu hrtanu, která se kromě bolestí projevuje i chrapotem a řešit se musí operativně.
Spála, mononukleóza
Dalšími nemocemi, které může signalizovat dlouhodobá bolest v krku, je třeba mononukleóza nebo spála, případně také záškrt. Ty se většinou projevují i vysokou horečkou, bolestmi břicha a v případě spály i takzvaným malinovým jazykem.
Rakovina štítné žlázy
Bolesti v krku může působit i další typ rakoviny, a to nádor na štítné žláze, který se projevuje také chrapotem, nechutenstvím a zvýšenou teplotou.
1 komentář
Škrábání v krku a chrapot mizí s cucáním pastilek.