Ukončit nechtěné těhotenství (potrat, interrupce) je svobodnou volbou každé ženy. Musí tak být ovšem provedeno v lékařském zařízení – tedy oficiálně, a především gynekologicky odborně. Dobu, do kdy potrat může být proveden, určuje zákon. Žena, zvláště prvorodička, by však měla důkladně zvážit důvody, které ji k interrupci vedou. Přerušení těhotenství na žádost matky je možné do ukončení 12. týdne těhotenství.
Podmínky umělého přerušení
Přerušení těhotenství z rozhodnutí ženy je lze provést do ukončení dvanáctého týdne těhotenství. Čím dříve podstoupí žena rozhodnutá pro umělé přerušení těhotenství zákrok, tím méně riskuje další komplikace. Pokud těhotná žena přijde do gynekolické ordinace opravdu v raném stadiu nechtěného těhotenství, je možno provést takzvanou miniinterrupci. U prvorodiček je možné tento zákrok vykonat do sedmého týdne, u druhorodiček do osmého týdne. Miniinterrupce je jako zásah do organismu šetrnější, protože oplozené mateřské vajíčko se odsaje kanilou, která je pod tlakem. Nad osmý týden již také nelze zákrok podstoupit ambulantně, žena musí být hospitalizována. Přerušení těhotenství (interrupce) po osmém týdnu je podle lékařů dnes naprosto výjimečné, ženy chodí se svým přáním mnohem, mnohem dříve.
K provedení umělého přerušení těhotenství nestačí výsledky těhotenského testu, ale musí být provedeno vyšetření ultrazvukem. Je tomu tak z důvodu vyloučení mimo děložního těhotenství, které by po provedení miniinterrupce pokračovalo a pro ženu mělo neblahé následky.
Klasický interrupční zákrok (potrat) znamená pro organismus daleko větší zátěž než zmíněná miniinterrupce. Je možné ho provést do 12. týdne těhotenství. Žena, zvláště prvorodička, by však měla důkladně zvážit důvody, které ji k přerušení těhotenství vedou. Míra komplikací je dnes nižší než v minulosti, kdy často docházelo k zánětům a následné neplodnosti ženy. Technika miniinterrupce také riziko minimalizuje. Psychické následky má žena po potratu skoro vždy.
O potratu je třeba vědět víc
Důvodem „pro“ potrat jsou příčiny zdravotní, sociální, či společenské. Mezi zdravotní patří jakékoliv ohrožení zdraví ženy z důvodu těhotenství nebo příliš nízký věk. Zdravotním důvodem je i věk matky po čtyřicítce. Zdravotním důvodem je i jiné onemocnění matky v průběhu těhotenství, které by ji mohlo ohrozit na životě. A pak samozřejmě genetické důvody, týkající se zdraví plodu, tedy dítěte. Zde je rozhodnutí na matce, případně na rodičích, kteří od lékařů dostanou jen doporučení, úplnou informaci o možném riziku zdravotního postižení dítěte. Sociálním důvodem může být taková situace matky, která jí nedovoluje zajistit dítěti patřičnou péči, mnoho dětí v rodině, společenským důvodem je například rozvodové řízení mezi partnery nebo těhotenství v důsledku znásilnění.
1 komentář
Dobrý den, je mi 17 let a nejsem si jistá že jsem těhotná ale mám větší bříško a mám zpožděnou mentsruaci. Bojím se jít ke gynegologii. Tak nějak jsem to zpočítala a vyšlo mi že bych měla být v 85 týdnu. Strašně se bojím že jsem těhotná. Mám artritídu a navíc jsem brala 20% chemoterapie. Prosím Vás aby jste mi napsaly a pomohli mi zda je ještě možné o dítě přijít interupcí. V minulých měsících jsem měla menstruaci normální. Děkuji