Vyrobit si domácí jogurt bez jogurtovače není vůbec těžké. Mnohem lepší je ale mluvit o pěstování. Výroba jogurtu není totiž nic jiného než chov zdraví prospěšných bakterií, které svou činností zahustí a ochutí mléko.
Domácí jogurt bez jogurtovače lze vyrobit za zlomek ceny v porovnání s jogurty, které jsou k zakoupení v obchodě. Domácí jogurt je navíc zcela jistě bez přidaných Éček a zahušťovacích látek (škrobu či želatiny). Během procesu výroby je možné produkt ochutit různými přísadami. Nevýhodou domácího jogurtu je ovšem jeho krátká trvanlivost (cca tři dny).
Domácí jogurt bez jogurtovače – recept
Pro výrobu domácího jogurtu jsou potřeba v zásadě jen dvě věci: kvalitní jogurt s živou kulturou a nepasterizované (nejlépe plnotučné) mléko. Obvykle jde o mléka s přízviskem čerstvá, farmářská apod. Podle zvoleného jogurtu bude celý výsledek chutnat – pozor na to. Asi polovinu jogurtu vyškrábat do dobře vymyté okurkové sklenice a zalít mlékem o teplotě 40-50 °C (naplněno by mělo být asi ¾ sklenice). Teplotu mléka není nutné odměřovat – pokud bude mléko na dotek příjemně teplé, je to ta správná. Mléko s jogurtem je třeba důkladně promíchat, až vznikne sladké mléko s jemně kyselkavou příchutí jogurtu.
Sklenici s mlékem je vhodné zakrýt kouskem látky (kvůli nečistotám a hmyzu) a postavit na radiátor. V létě postačí i klidné místo v kuchyni. Teplota prostředí ovlivní tvorbu jogurtu – může to trvat 12-16 hodin. Hotový jogurt se pozná snadno podle husté konzistence – lze ho nabrat na lžičku a nestéká. V ledničce vydrží asi tři dny, přičemž druhé den bude ještě o fous hustější.
Jak ochutit domácí jogurt
Hotový jogurt si lze po úspěšném vypěstování ochutit takřka čímkoliv – od ovocných marmelád až po granko. Není ovšem problém si ochucený jogurt vyrobit přímo. Vynikající je i jogurtový pohár. Stačí naskládat do vhodné nádoby oblíbené ovoce (nejlepší je banán, jahody nebo broskve) a zalít hotovým jogurtem. Pro děti je možné vše ještě ozdobit grankem nebo šlehačkou.
Cukr, vanilku nebo kakao lze přidat přímo. Stačí je zamíchat do počátečního jogurtového mléka a nechat vše společně uzrát. Všeobecně platí, že mléko by mělo být poněkud sladší, protože výsledný jogurt část sladkosti stáhne díky své kyselosti.
Velmi dobře umí jogurt ochutit i granulované mléko v různých příchutích – výborné je například banánové. Granulát stačí opět přidat při zakládání jogurtu a opravdu důkladně rozmíchat.
Jogurt dobře ochutí i sušené mléko, které ho navíc rychleji zahustí (dobré, pokud je nutné výrobu z nejrůznějších důvodů uspíšit).
Velmi zajímavým experimentem může být jogurt slaný, který se hodí třeba na rychlou studenou večeři spolu s čerstvým pečivem. Je možné použít prolisovaný česnek nebo nadrobno nakrájený suchý nebo polosuchý salám (např. uherák).