Nejčastěji první pomoc poskytujeme v případě poranění členů rodiny. Většinou to bývají drobné úrazy, namožení či menší popáleniny. Může se však stát, že se dostaneme do situace, kdy půjde někomu o život. Proto je třeba mít v domácnosti příruční lékárničku. Lékárničku musíme udržovat v čistotě, mimo dosah dětí a podle potřeby ji také doplňovat.
Domácí lékárnička často obsahuje prošlá léčiva
Kdypak jsme se naposled podívali na to, co všechno schováváme doma v lékárničce? Její obsah bývá někdy poněkud nevábný – zkažené masti, zakalené oční kapky, prastaré tabletky, změť obvazů a náplast, která už dávno přestala lepit…. Raději nemlivit. Ovšem taková situace může být velmi nebezpečná a v případě potřeby by nám tento obsah domácí lékárničky nepomohl. To je důvod, proč bychom měli nejméně jednou za rok zkontrolovat každý preparát, který obsahuje a vyřadit vše nepotřebné. Zaměříme se hlavně na trvanlivost léků a ty, které mají prošlou lhůtu bez milosti zlikvidujeme. Jestliže se nám nepodaří expirační dobu zjistit, poradíme se raději s lékárníkem.
Základní vybavení domácí lékárničky
K základnímu vybavení domácí lékárničky patří náplasti, obvazy, trojúhelníkový šátek, rychloobvaz a obvazy ve sterilním balení. Z léků vystačíme s prášky proti horečce, běžným bolestem a průjmu. Vhodné jsou také kapky proti kašli, borová voda a nějaký dezinfekční prostředek. Samozřejmě zde uskladníme také všechny léky, které pravidelně užívají jednotliví členové rodiny. Kromě toho do lékárničky uložíme teploměr, nůžky, pinzetu, gumové rukavice a eventuálně i tlakoměr.
Kam lékárničku umístit?
Také umístění lékárničky věnujeme pozornost. Uchování jejího obsahu jenom prospěje, když ji umístíme v chladné a suché místnosti. Koupelna, kam ji dáváme nejčastěji, však tyto požadavky naprosto nesplňuje.
Součástí optimálního vybavení lékárničky by měla být i praktická příručka první pomoci. Nezapomeneme ani třeba na dvířka připevnit telefonní číslo našeho ošetřujícího lékaře, lékaře dětí, pohotovostní služby a vhodné je připojit i telefon záchranné služby.
Lékárnička nikdy nemá být v dosahu dětí a je třeba ji zajistit tak, aby odolala jejich zvědavým prstíkům.
Minimum pro první pomoc
Pro poskytování první pomoci bychom měli mít v domácí lékárničce alespoň nejzákladnější vybavení. Minimum tvoří:
- rychloobvaz – náplast s polštářkem,
- gumové obinadlo,
- elastické obinadlo,
- hydrofilní gáza sterilní,
- hydrofilní obinadlo,
- obvazová vata (100 g),
- buničitá vata (100 g),
- hotový obvaz sterilní – několik velikostí,
- trojcípý šátek,
- zavírací špendlík,
- teploměr,
- rovné nůžky,
- pinzeta.
Z léčiv by měly být zastoupeny především:
- ajatin nebo septonex pro dezinfekci ran,
- plumbin tablety k obkladům,
- acylpyrin, paralen,
- živočišné uhlí, ophtal.
Užitečné je mít v domácí lékárničce i bylinné čaje. Vždy se hodí například čaj k podpoře žlučníku a jater, čaj proti kašli, případně i čaj pro uklidnění nebo na spaní. U chronicky nemocných skladujeme léky popsané a rozdělené podle pokynů ošetřujícího lékaře.