Jestliže se budoucí rodička rozhodne pro domácí porod, nestalo se tak na základě článku přečteného na nějakém webu nebo na doporučení „nejlepší“ kamarádky. Ženy, které chtějí domácí porod, mnohdy nežijí stylem obvyklým pro většinovou společnost (což není míněno nijak pejorativně). A nebývají to jen domácí porody, čím se od konvenčních životních standardů liší. Matky, které jsou přesvědčeny, že domácí porod je to nejlepší, co mohou svému dítěti do startu života dopřát, se obvykle nedají názorově zviklat nikým: lékařskou komorou, soudem ani zákonodárným sborem.
Žádná střední cesta
Asi dvě desetiny procenta žen v České republice (údaj ČLK, 2012) rodí doma. Z toho jedna třetina domácí porod plánuje, ostatní z uvedeného čísla se musejí narychlo vypořádat s nečekanou situací.
Ženy, které si přejí domácí porod, jsou většinou velmi dobře informovány o možných rizikách a v drtivé většině se o problematiku aktivně zajímají. I když je množina žen, které propagují domácí porody, statisticky výrazně menší než množina zastánců lékařsky vedeného porodu v zařízení, které je na porody vybaveno, střety těchto dvou skupin jsou vždy velmi ostré.
Na druhou stranu je třeba uznat, že diskusní fóra na téma domácí porody jsou ve sdělovacích prostředcích veřejností velmi sledována. Společnost se dělí jen na skupinu podporovatelů a odpůrců, málo koho tato problematika nechává lhostejným.
Téma jara 2012: Plánované domácí porody
Vědecká rada České lékařské komory (VR ČLK) vydala 8. března 2012 tiskovou zprávu, v níž bylo veřejnosti sděleno odborné stanovisko VR ČLK k porodům v domácnosti. Plánované domácí porody v nich označila jako „non lege artis“ (pozn. red.: Jedná se o postupy medicínsky neověřené, které nejsou dle aktuálních nejnovějších vědeckých poznatků, zastaralé nebo méně účinné, či až případně nebezpečné. Slovník cizích slov).
„Rozpoznat, zda těhotenství skončí fyziologickým porodem, či nutností porodnické operace, je dopředu nemožné,“ uvádějí členové vědecké rady. „Kdykoliv může dojít k akutním komplikacím, bezprostředně ohrožujícím život plodu (jako výhřez pupečníku, akutní hypoxie) nebo matky (například poporodní krvácení z jakékoli příčiny – porodním poraněním počínaje a hypotonií dělohy konče), nebo k ohrožení obou současně (například abrupce placenty). Žádné tyto komplikace nelze v domácnosti řešit, jak se ostatně v případech porodů s trvalými následky i potvrdilo,“ uvádí se dále v tiskovém prohlášení na téma plánované domácí porody.
Prohlášení vědecké rady, které vyšlo v plném znění ve Zdravotnických novinách dne 19. března 2012, okamžitě zvedlo vlnu odporu ze strany ortodoxních zastánkyň plánovaných domácích porodů.
Plánované domácí porody by se daly označit horkým tématem jara 2012 v České republice. Problematikou se zabýval ústavní soud, parlament i ministerstvo zdravotnictví. Lze předpokládat legislativní vývoj.