Domácí rajský protlak se vyplatí dělat, když máme větší množství zralých rajčat. Můžeme být sami pěstiteli, nebo mají nadúrodu naši příbuzní či známí. Nebo cena rajčat v sezoně spadne tak nízko, že neodoláme nabídce trhu. Protože se nízká cena někdy váže na nákup celé bedýnky a je třeba rajčata rychle a účelně zpracovat, je výroba domácího rajčatového protlaku jedním z řešení.
Rajčatový protlak není kečup
Domácí rajčatový protlak je zahoustlý protlak ze dobře zralých, většinou už měkkých rajčat. Zahuštění se dosáhne pouhou kondenzací – nepřidávají se žádná zahušťovadla. Domácí rajčatový protlak je jedno druhový – nepřidáváme do něj žádnou jinou zeleninu (na rozdíl od kečupů, čatní a podobně), ale také žádné koření.
Domácí rajčatový protlak nijak nekořeníme, a to proto, aby jeho další použití bylo univerzální a aby měl domácí rajčatový protlak pouze chuť rajských jablíček. Potom jej můžeme použít třeba na přípravu míchaných nápojů, právě jak jako při přípravě slaných jídel, která dochutíme podle konkrétního předpisu (rajská omáčka, rajčatová polévka, domácí pizza a podobně).
Rajský protlak: Pracovní postup
Rajčata přebereme, špatná (plesnivá a nahnilá) vyřadíme. Plesnivá ani shnilá rajčata nepoužíváme k ničemu, ani na protlak. Omyjeme je a opláchneme pod tekoucí vodou. Na rajčatech může být zemina, prach a dále na mohou být zbytky postřikových látek, které používají i amatérští pěstitelé. Proto je nutno omýt je opravdu pečlivě.
Rajčata nakrájíme na menší kousky.
- Dáme do kastrolu.
- Podlijeme asi decilitrem vody – než rajčata pustí vlastní šťávu, mohla by se připalovat.
- Pod pokličkou rajčata dusíme, až jsou docela rozvařená.
- Občas zamícháme ode dna. Dbáme, aby nám vřelá šťáva nestříkala na ruce.
- Při dušení můžeme mít sporák zapnutý na vyšší stupeň.
- Kastrol s rozdušenými rajčaty odstavíme a necháme trochu zchladnout (aby se nám pak lépe pracovalo).
Pasírování vyžaduje trpělivost
Přes husté síto rajčata propasíruje. Tím oddělíme jádra, slupky a příliš tuhé části plodů. Na pasírování je vhodné ostré kovové (nerezové) síto. K pasírování rajčat používáme vařečku nebo vhodnou „pracovní“ lžíci. Pasírování nenahradí rozkutrování ručním mixerem
Propasírovanou rajčatovou hmotu dáme znovu do širokého kastrolu, znovu uvedeme k varu, zmírníme plamen a necháme bez pokličky odpařovat. Občas zamícháme. Jestliže máme kastrol nebo nádobu s teflonovým nebo titanovým povrchem, připálení moc nehrozí. Zelenina se nejvíc připaluje, když v ní je cukr nebo jiné přísady, což při výrobě domácího rajčatového protlaku nepoužíváme.
Při domácí výrobě rajského protlaku nemůžeme očekávat, že bude výsledný produkt vyhlížet stejně jako průmyslový výrobek. I při dlouhém odpařování nebude tak hustý a červený jako protlak průmyslově vyrobený.
Dostatečně zahoustlý domácí rajčatový protlak nalijeme pomocí nálevky do dobře vypařených zavařovacích sklenic. To je nutné, protože výrobek se nebude konzervovat ničím jiným než teplotou. Je dobré zvolit různé velikosti, abychom později vždy otevřeli jen jednu sklenici:
- větší na omáčku,
- třídecové na polévku,
- dvoudecové na potírání těsta na slaný koláč
- a podobně.
Když bychom domácí rajčatový protlak z již otevřené sklenice hned nespotřebovali, začal by se kazit, a to i chladničce (nejsou v něm konzervanty).
Domácí rajčatový protlak na závěr sterilizujeme, a to asi půl hodiny při teplotě 90 stupňů Celsia. Vychladlé sklenice opatříme štítkem s názvem produktu a s datem výroby (aby se nám nepletl s kečupem nebo nějakým džemem). Sklenice s domácím rajčatovým protlakem skladujeme v tmavé a chladné místnosti (sklep). Kontrolujeme jejich stav a spotřebujeme je nejpozději do roku.