Využití drénu není jen ve stomatologii, ale i v jiných lékařských oborech. Hlavním cílem je odvod tekutiny z rány, čímž by mělo dojít k rychlejšímu hojení a k odstranění zánětu. Sice z jeho přítomnosti v ústech a četných návštěv zubaře zřejmě nebudeme dvakrát nadšeni, avšak za klidné dny bez bolesti to jistě stojí.
Různé druhy
Drény se využívají zejména v případě, kdy je v dutině ústní zánět nebo je třeba odvádět z místa krev či hnis. Tak dojde k ústupu zánětu, poškozené místo se může zhojit.
Jedná se v podstatě o proužek, který se vkládá do rány a s jehož pomocí jsou z místa odvedeny tekutiny. Ty pak již nekomplikují hojení, nehromadí se tu. Obvykle je během pár dní cítit úleva a ustupuje bolest. Existuje větší počet drénů dle toho, na jakém principu fungují nebo z jakého materiálu jsou zhotovené. Ve většině případů je třeba drén do 24 hodin vyjmout. Výjimkou jsou případy, kdy se jedná o vstřebatelný drén, který z rány postupně zmizí a není třeba nijak řešit jeho vyndání.
Časté návštěvy zubaře
Pokud vám z důvodu zánětu lékař do úst zavede drén, mnohdy vás pak neminou časté návštěvy tohoto pracoviště. Když se jedná o zánět spojený s užívání antibiotik, můžete v následujících dnech navštěvovat zubaře denně už jen proto, aby vám drén vyměnil.
Je ale důležité myslet na to, že pokud by zánět nebyl vyřešen, mohl by přecházet dále do těla a vy byste si tím nijak nepomohli. Nejen v případě zubů je snazší variantou uposlechnout doporučení lékaře, nesnažit se léčit se pouze dle rad známých, ale opravdu zodpovědně spolupracovat. Jestliže po zavedení drénu pociťujete výrazné bolesti nebo jiné nepříjemné pocity, je vhodné o tom lékaře informovat.