Dršťková polévka z předvařených drštěk: Recept

Udělat dršťkovou polévku je poměrně pracné. To je asi důvodem, proč si ji lidé spíš dají v restauraci nebo v nějaké jídelně, než by si ji připravili sami doma. Bez přehánění lze ale říct, že polovina práce odpadne, když na polévku použijeme koupené předvařené dršťky. Dokonce ta horší polovina. I tak ještě dost práce zbude. Proto se i vyplatí doma vařit dršťkové polévky víc než pouze jednu porci pro strávníka.

Dršťková polévka – krok do dospělosti

“Do dršťkové polévky se musí dorůst,” říká se. Jako i jiná životní moudra, i toto vychází z opakovaných zkušeností. Je mnoho dětí a “nedospělcům”, kteří se nedokážou přenést přes svérázný vzhled drštěk, a tak ani nepoznají jejich chuť. Dost často děti žadoní: “Dej mi polévku, ale bez drštěk.” Vymizení tohoto přání lze chápat jako krok k dospělosti.

Dršťky nejsou české specifikum

Pojídání drštěk, tedy uvařených nakrájených předžaludků skotu, je běžné na celém světě, respektive v krajinách, kde se konzumuje hovězí maso. Pokrmy z drštěk se vaří v Nikaragui stejně jako v mekce gurmetů Francii. Zadělávané dršťky a dršťková polévka patří do základního fondu rakousko-uherské, a tedy i česko-moravsko-slezsko-slovenské kuchyně.

Koupený polotovar usnadní domácí přípravu polévky

Vyčistit hovězí bachor, čepec či knihu – předžaludky hovězího dobytka – je práce nemilá a zdlouhavá. Vnitřnosti se musí zbavit zbytků potravy pečlivým propírání, a jedno nestačí. Dršťky se properou a vaří v několika vodách, které se musí slít a nahradit vodou čerstvou. To trvá několik hodin.

Použití předvařených drštěk této práce zbaví. Přesto je ale vhodné držet se pořekadla “Důvěřuj, ale prověřuj,” a i koupené předvařené dršťky krátce povařit, slít a zjistit jejich senzorické vlastnosti:

 1. chuť,
 2. vůni
 3. a tuhost.

 

Kdyby byly málo měkké, dáme je do další vody a ještě povaříme. Vůbec není třeba se obávat, že tím vzniknou nějaké ztráty na “vývaru”. Voda z drštěk se na dršťkovou polévku nepoužívá. Ten chutný základ polévky, který si rády dají děti, se připravuje zvlášť, nezávisle na dršťkách.

Dršťková polévka z předvařených drštěk: Recept

Dršťková polévka: Suroviny

 • 1000 g uvařených a na nudličky nakrájených hovězích drštěk
 • 2,5 litru masové vývaru
 • Mletá paprika (sladká i ostrá), kmín, mletý pepř, majoránka
 • Jíška, sádlo, cibule, česnek

Bujon na dršťkovou polévku

 • 1 hovězí morková kost
 • Asi 300 g hovězího předního na polévku (žebro, harfa)
 • 1 mrkev, 1 petržel, stejně velký řez celeru
 • 2 kuličky nového koření
 • 5 kuliček černého pepře, sůl
 • 1 malá cibule
 • 2,5 l vody

„Kompletace“ dršťkové polévky

 • Příprava bujonu: Maso, zeleninu a koření dáme do hrnce (ideálně tlakového) a uvaříme vývar. V obyčejném hrnci to bude trvat tak dvě tři hodiny, v tlakovém hodinu. Pak zcedíme. Když bychom bujon vařili jen z hovězí harfy (kosti se zbytky masa), můžeme maso obrat a vrátit do vývaru.
 • Zahuštění polévky: Ze 100 g vepřového sádla a 100 g hladké mouky upražíme zlatou jíšku.
  Na další lžíci sádla osmažíme do světle hněda jemně posekanou cibuli. Když tak zvaně šustí, přidáme k cibuli polévkovou lžíci sladké mleté papriky a půl lžičky kmínu.
  Rychle zamícháme a hned, aby se paprika nepřipálila, vlijeme vývar.
  Vsypeme nakrájené dršťky, přivedeme k varu a podle potřeby zahustíme jíškou.
 • Dochucení dršťkové polévky: Až nakonec dochutíme mletým pepřem, malým množstvím pálivé papriky, majoránkou a třeným česnekem.
  Protože se dršťkové polévky obvykle dělá víc než na jedno stolování, je nutno česnek alespoň pět minut povařit, aby v polévce nezačal kvasit.

Nejchutnějším doplňkem domácí dršťkové polévky jsou pravé české kynuté vdolky – jako od babičky.

Zanechte odpověď