Rodí-li žena podruhé, automaticky předpokládá, tentokrát to bude rychlejší a méně bolestivé než poprvé. Porod je ale velmi individuální proces, takže zaručeně rychlejší druhý porod patří bohužel mezi hojně rozšířené mýty.
Už jsem rodila, takže blížící se porod poznám
Toto si myslí snad každá vícerodička, ale nemusí tomu tak být vždy. Druhé a další těhotenství totiž mohou provázet mnohem silnější poslíčky, než u první porodu. Tyto poslíčky se často objevují už na konci druhého trimestru a svou intenzitou si často nezadají s porodními bolestmi. Mohou trvat i několik hodin, což může nastávající maminku snadno splést. Ale po několikátém planém poplachu může žena snadno předporodní kontrakce považovat za další atak poslíčků. Důležité je proto měřit intervaly mezi jednotlivými stahy. Pokud se zkracují, pravděpodobně o poslíčky nepůjde. Nepravé stahy také vymizí při delším pobytu ve vaně plné teplé vody.
Kdy do porodnice?
Pro prvorodičky platí pravidlo dvou až tří minut mezi jednotlivými předporodními stahy. Druhorodičky by měly do porodnice vyrazit už při bolestech opakujících se co 10 minut. Porodní cesty jsou totiž již uvolněné a porod může postupovat mnohem rychleji.
Odrozeno do čtyřiceti minut
Je pravda, že druhý porod bývá rychlejší než ten první. Ale nemusí tomu tak být vždy. Rozhodujících faktorů je mnoho: váha dítěte, otevření děložního hrdla, poloha dítěte, stres (např. trauma z prvního porodu) a další. Přípravu k druhému porodu se proto nevyplácí podceňovat.
Kratší ale bolestivější
I když je druhý porod přece jenom kratší, rozhodně nemusí být snadnější. Může dojít k tzv. překotnému porodu, který je provázen silnými stahy a často až ochromující bolestí vystřelující vysoko po páteři. Podání epidurálu nebývá z časových důvodů možné. Porod samotný pak sice trvá „pouhých“ deset minut, ale intenzitou bolesti vydá třeba za tři.
Jednou císař, pokaždé císař?
Tuto otázku si kladou ženy, které napoprvé rodily tzv. císařským řezem (a to z jakýchkoli důvodů). Naštěstí prodělaný operativní porod bez komplikací nijak významně nesnižuje šanci na přirozený porod druhého a dalšího dítěte. Nicméně žena je vždy při porodu více hlídána, kvůli riziku prasknutí jizvy při přílišném napínání dělohy. Tato komplikace ale nebývá častá.
Druhé šestinedělí je snadnější
Tady to bohužel platí přesně naopak. Při druhém porodu je děloha „vytahanější“ než předtím, takže její zavinování může být nepříjemnější a bolestivější než poprvé. Problémy bývají hlavně při kojení, kdy tento proces urychluje tvořící se hormon oxytocin. Pomáhají teplé obklady položené na břiše během kojení.
Po pěti letech znovu prvorodičkou
Příliš povzbuzující není ani fakt, že pokud uběhne mezi prvním a druhým porodem více než 5 let, vrací se často tělo ženy do původního stavu tak perfektně, že se při druhém porodu bude chovat téměř tak, jakoby nikdy předtím nerodilo. Lékaři takovým ženám říkají vícenásobné prvorodičky a jsou na ně připraveni. Naštěstí riziko komplikací je u těchto žen stejné, jako u běžným prvorodiček. Není tedy třeba se bát.