Druhý trimestr představuje nejkrásnější a nejradostnější období těhotenství, protože přejdou těhotenské nevolnosti prvního trimestru a ještě se nedostavují obtíže, se kterými se žena potýká ve třetím trimestru.
Co se děje ve druhém trimestru
Toto období začíná 13. a končí 27. týdnem těhotenství. Prsa se dále zvětšují, dvorce tmavnou. Natahující se kůži je vhodné intenzivně promazávat, aby nedocházelo k prasklinám a striím.
Nejpřekotnější vývoj samozřejmě zaznamenává plod, který se z hmotnosti několika desítek gramů vyhoupne na necelý kilogram. Ve druhém trimestru je většinou dobře znatelné pohlaví (pokud se miminko správně pootočí), vyvíjejí se oční víčka, uši nebo rty.
Pro ženu nastává největší zlom většinou mezi 18. a 20. týdnem, kdy těhotná maminka začíná cítit první pohyby. Jedná se o zlomový okamžik, od této chvíle je kontakt s matky s dítětem ještě intenzivnější.
Druhý trimestr klade velké nároky na správnou životosprávu nastávající maminky, tedy vyváženou stravu a dostatečný pohyb. Vzhledem k rostoucí děloze je vhodné se pravidelně věnovat cvičení a dostatečně dlouho pobývat na čerstvém vzduchu.
25. týden bývá důležitým milníkem v případě předčasného porodu, právě tento týden (někdy se udává dokonce 23. týden) je pomyslnou hranicí, za níž se lékaři snaží dítě v případě komplikací porodit a zachránit.
Nejčastější problémy ve druhém trimestru
Už v tomto období se může objevit z důvodu zvětšujícího se plodu a rostoucí dělohy bolest zad nebo křeče v nohou. Výjimkou není ani zácpa, křečové žíly nebo otoky.
Vzhledem k tomu, že se bříško bude i nadále zvětšovat a dítě svoji hmotnost celkem ztrojnásobí, lze očekávat největší zátěž v období posledního trimestru. Pokud chcete zvládnout dobře porod a chcete předejít případným komplikacím po porodu, ať už v podobě bolavých zad nebo ochablého svalstva břicha, je vhodné pravidelně cvičit nebo plavat.