Drzost je jednou z těch absolutně nejčastějších vlastností, popřípadě druhů chování, se kterým se můžeme během našeho každodenního života setkat. Drzý člověk je pak takový, který se obecně nikterak neřídí společenskými normami a vůči ostatním lidem se naopak chová často velice nevhodně a až arogantně. V tomto článku se na tuto problematiku však zaměříme blíže, přičemž si přesně vysvětlíme, co to znamená, když je někdo drzý, ale řekneme si i něco o tom, jak s takovým člověkem vycházet. Pojďme na to.
Definice drzosti
Co je to vlastně ta drzost? Drzost můžeme v zásadě definovat jako takové chování, které překračuje hranice slušnosti a naopak prokazuje nedostatek úcty k ostatním lidem. Projevuje se pak kupříkladu nevhodnými poznámkami, hrubým jazykem, ignorací společenských pravidel, vtrháváním do soukromí jiných lidí, popřípadě vynucováním si nějakých výhod či privilegií na na úkor ostatních. Drzý člověk se tedy snaží získat pro sebe různé výhody, nebo na sebe upozornit, a to za každou cenu.
Jak se drzost projevuje?
Drzost se může projevovat mnohdy různými způsoby, ale vždy záleží na konkrétním kontextu a situaci. Nicméně, často to bývá v pracovním prostředí, kdy se někdo snaží převzít kontrolu nad situací a nebere přitom ohled na kolegy. V takovým momentech je důležité hájit své právo na respekt, férové zacházení i na vlastní názor. Pokud se jedná o nadřízeného, může být potřeba vyhledat pomoc u kolegů, nebo vyššího managmentu. Práce ale samozřejmě není jediným místem, kde se drzost může projevovat. Další velkou sférou jsou totiž i osobní vztahy. Tam drzost často vede k nesvárům i v rámci rodiny, a to obzvláště ve vztazích rodičů s dospívajícími dětmi.
Jak s drzým člověkem vycházet?
Ať už chceme, nebo ne, nějakého toho drzého člověka máme v okolí asi všichni. Nejde se jim úplně vyhnout, nicméně existuje několik různých technik, jak s těmito lidmi vycházet. Nezáleží přitom ani tak na tom, zda musíme, a to třeba proto, že je součástí našeho pracovního kolektivu, nebo nám jde pouze o naše vlastní bezpečí a příjemnou atmosféru. Koneckonců, většina lidí je bezkonfliktních a snaží se tedy konfliktům spíše předcházet, popřípadě je úplně eliminovat. Jak ale na to?
V první řadě je nezbytné neztrácet nervy a nevstupovat s drzým člověkem do sporu, a to už proto, že se takový člověk snaží vyprovokovat nějakou naši reakci, kterou by poté mohl použít proti nám. Proto je důležité zůstat klidný a nevytvářet tak prostor pro další konflikty. Další věc, která pomáhá, je být jasný a důrazný. Pokud vás tedy něco obtěžuje, případně se vám něčí chování nezamlouvá, neměli byste se bát to dát patřičně najevo. Drzého člověka to často natolik zastraší, že si své chování odpustí. Vhodné je také zkusit najít kompromisní řešení. Možná budete sice muset v něčem ustoupit, ale důležité je, aby byla zachována slušnost vůči vám i druhému člověku.
Jak se drzého člověka vyvarovat?
Vyhnout se setkání s drzým člověkem může být obtížné, ale existuje několik způsobů, jak se mu vyvarovat, a to kupříkladu důsledným výběrem míst či společnosti, kam chodíte. Pakliže tušíte, že se na určitém místě můžete velice snadno potkat s drzými lidmi, bude nejlepší se mu vyhnout. Je to možná trochu zpátečnické, nicméně velice efektivní. Stačí tedy přemýšlet trochu dopředu.
Závěr
Když to na závěr trochu shrneme, drzost je typem chování, které je někdy velice obtížné snášet, ale jsou i způsoby, jak s takovými lidmi vycházet. Je důležité zachovat klid a respekt k ostatním, ale zároveň být jasný a důrazný vůči takovému chování, popřípadě se alespoň pokusit najít nějaký kompromis. V neposlední řadě je žádoucí hájit své postoje a hranice, přičemž i respektovat hranice ostatních. To poté vede ke zdravým pracovním i osobním vztahům.