Poruch řeči v dnešní době přibývá a služeb logopeda využívá stále širší spektrum dětí. Mezi jednu z nejčastějších poruch řeči trápící zejména předškoláky patří dyslalie. Jak se projevuje a jaké jsou možnosti terapie?
Co je dyslalie
Dříve hojně užívaný termín poruchy řeči je moderně nahrazován termínem narušená komunikační schopnosti – do této kategorie spadá i dyslalie. Jedná se o narušenou komunikační schopnost projevující se jako porucha artikulace.
Jak dyslalii poznáme? Dyslalie neboli patlavost je porucha výslovnosti jedné hlásky nebo více hlásek. Postižen osoba buď problematickou hlásku vynechává, nebo ji nahrazuje podobnými hláskami, případně ji vyslovuje s nepřesnostmi.
Druhy dyslalie
Dyslalie může vznikat tehdy, když jsou mluvidla funkční, ale jejich funkčnost je snížena (motorický typ), nebo je narušeno sluchové rozlišení (senzorický typ). Závažnějším typem jsou poruchy organické, zapříčiněné dědičnými faktory, postižením sluchu, nervové soustavy nebo senzomotorických orgánů.
O pravé dyslalii hovoříme ve věku po 7. roce života, do té doby se jedná o fyziologický projev, který není třeba léčit.
Dítě může chybně vyslovovat buď jednu hlásku, nebo celou skupinu hlásek.
Jak se dyslalie léčí
Diagnostiku dyslalie musí provést logoped, který si pro svůj posudek vyžádá odborná vyšetření od foniatra, neurologa a dalších specialistů.
Při terapii dyslalie je vyžadována spolupráci celé rodiny a je klíčovým faktorem úspěšnosti léčebného procesu. Při terapii se nejprve vyslovují hlásky individuálně, udělá-li dítě chybu, pokračujeme k dalšímu slovu. Nezbytnou součástí jsou i dechová cvičení. Následně si dítě může začít spojovat hlásku s dalšími hláskami a až v poslední fázi může začít pojmenovávat předměty okolního světa, číst texty nebo vyprávět.
U všech narušených komunikačních schopností je důležité dítě povzbuzovat, pozitivně motivovat a netrestat za chyby. Jednou z příčin těchto poruch je totiž stres – narušená komunikační schopnost je pak výrazem neurózy.