Funkční žaludeční dyspepsie (obtíže při trávení) je poměrně časté onemocnění. Dyspepsie se projevuje bolestí či nepříjemnými obtížemi, které jsou umístěny v horní části břicha a jsou způsobeny organickou příčinou. Žaludeční dyspepsii je možno upravit změnou stravovacích návyků. Preventivně se doporučuje jíst častěji a pravidelně menší množství potravy.
Dyspesie: Porucha funkce trávicího systému
Dyspepsie má množství příznaků, které jsou způsobeny špatnou funkcí trávicího systému: pocit plnost, nafouklé břicho po jídle, nadýmání, tlak v břiše, říhání, pálení žáhy, nechutenství, pomalé trávení (pocit, že jídlo „leží v žaludku“), nepříjemná pachuť v ústech, zkažený dech. Může jít o „dráždivý“ nebo „ochablý“ žaludek. Někdy mohou tyto obtíže souviset i s dysmikrobií (nenormální složení bakteriální flóry způsobené průjmy či léčbou širokospektrými antibiotiky) střeva.
Odborníci nazývají tento soubor obtíží funkční žaludeční dyspepsií.
Úprava jídelníčku při dyspepsii
I nemocný většinou zpozoruje vztah svých potíží ke stravě, kterou konzumuje. Léčebná výživa má velký význam a někdy sama odstraní či značně zmírní potíže nemocného.
- Množství jídla má být přizpůsobeno tělesné hmotnosti, při nadměrné hmotnosti se energetický příjem omezuje a naopak.
- Doporučuje se jíst čtyři až pět denních jídel, bereme však ohled i na subjektivní pocity pacienta.
- Při tak zvaném dráždivém žaludku podáváme šetřící dietu, jež neobsahuje žádné dráždící součásti ani mechanické ani chemické.
- Pokrmy i nápoje mají mít přiměřenou teplotu, nemají být ani příliš studené ani horké.
- Z jídelníčku vylučujeme zejména silné a ostré druhy koření, přepalované tuky, a tím samozřejmě smažená a pečená masa.
- Vyhýbáme se tvrdým druhům zeleniny i ovoce, které raději oloupáme a mechanicky upravíme.
- Nepijeme alkoholické nápoje a nedopřáváme si silné masové vývary, polévkové koření, zrnkovou kávu i silný pravý čaj, stejně jako proležené aromatické sýry, uzeniny, cibuli, česnek, kyselé ovoce a zejména pak rybíz a angrešť.
- Nekouříme
- Raději zanevřeme na potraviny i pokrmy s příliš velkým obsahem tuku, luštěniny, zmrzlinu i ledové nápoje, popřípadě i další potraviny, po nichž má nemocný nějaké potíže.
Dieta při dyspepsii – recepty
Kuře pečené v alobalu
1/4 kuřete, 10 g másla, petrželka, sůl Porci kuřete posolíme, potřeme máslem a pevně zabalíme do alobalu. Vložíme na plech a v zahřáté troubě pečeme 3/4 hodiny až hodinu. Měkké kuře z alobalu vyjmeme, posypeme sekanou petrželkou a podáváme s vařenými brambory nebo s bramborovou kaší. Doplníme hlávkovým salátem nebo kompotem.
Dušené karbanátky (dvě porce)
100 g hovězího masa, 100 g telecího masa, 1/2 žemle, 3 – 4 lžíce mléka, 1 vejce, 20 g másla nebo rostlinného másla, 5 g hladké mouky, strouhanka podle potřeby, petrželka, sůl Rozkrájenou žemli zalijeme mlékem. Potom ji vymačkáme a spolu smasem umeleme. Přidáme vejce, sekanou petrželku, sůl a podle potřeby trochu strouhanky. Ze směsi utvoříme 2 karbanátky opečeme je na suchém kastrolu bez tuku, potom mírně podlijeme horkou vodou a dusíme. Hotové karbanátky vyjmeme, šťávu zahustíme moukou nasucho opraženou, rozmíchanou ve vodě a dobře povaříme. Nakonec podle chuti přisolíme, zjemníme čerstvým máslem a přelijeme přes karbanátky.
Hovězí vařené s koprovou omáčkou (dvě porce)
200 g hovězího masa, 20 g hladké mouky, 1 dl mléka, 2 lžíce smetany, 10 g čerstvého másla nebo rostlinného másla, špetka cukru, sůl, kopr Hovězí maso uvaříme v osolené vodě a po zchladnutí rozkrájíme na porce. Mouku nasucho opražíme, zředíme mlékem, dobře rozmícháme a povaříme. Potom přidáme smetanu, sekaný kopr, podle chuti osolíme, přisladíme, přikyselíme citronovou šťávou a necháme přejít varem. Hotovou omáčku zlepšíme kouskem čerstvého másla. Podáváme s jemným knedlíkem.
Vídeňský knedlík (dvě porce)
4 žemle, 50 g hrubé mouky, 3 dl mléka, 1 vejce, sůl, máslo na ubrousek Žemli rozkrájíme na kostičky, zalijeme mlékem s rozšlehaným vejcem a necháme provlhnout. Potom přidáme mouku a lehce promícháme. Těsto vložíme do namočeného, vyždímaného ubrousku či utěrky pomaštěné máslem, dobře zabalíme a konce zavážeme. Vaříme v osolené vodě asi 20 minut. Uvařený knedlík rozbalíme a nakrájíme na plátky.