Pro účely snímání elektrické aktivity mozku slouží nejčastěji přístroj označovaný jako EEG (elektroencefalograf), který snímá a vyhodnocuje signály na povrchu lebky. S elektroencefalografem (EEG) je možné se setkat i při některých běžných neurologických vyšetřeních.
Princip EEG vyšetření
Mozek při své činnosti produkuje elektrická napětí nejrůznějších hodnot a frekvencí, přístroj je zesiluje a převádí do grafické podoby. Odlišné průběhy křivek EEG jsou charakteristické nejen pro různé chorobné stavy, ale i pro různé druhy aktivit zdravého mozku. Například ještě dřív, než člověk vykoná jakoukoliv činnost, akci, pohyb, projeví se to na určité oblasti vlnění, které produkuje mozek v bdělém stavu.
Průběh vyšetření elektroencefalografem
Jestliže se u člověka začnou objevovat problémy, jejich původ by mohl být v centrální nervové soustavě, vyžádá jeho ošetřující lékař speciální elektroencefalografické vyšetření.
- EEG vyšetření je prováděno na speciálním pracovišti, ale většinou jsou EEG přístrojem vybaveny i polikliniky.
- EEG vyšetření je zcela bezbolestné. Specialista nasadí vyšetřovanému na hlavu „čepici“, v níž jsou zabudovány elektrody, které snímají elektrické napětí na povrchu hlavy. To je zaznamenáno graficky.
- Pomocí EEG lze získat obraz aktivity celých jednotlivých center.
- EEG vyšetření může trvat několik minut až hodin. Ošetřující lékař pak záznam vyhodnotí, což je – zjednodušeně řečeno – prováděno srovnáváním záznamu s obvyklým průběhem křivky u zdravého člověka. Podle toho lékař vyhodnotí normální stav od stavu změněného (chorobného).
- I když lékař nemůže určit naprosto přesnou diagnózu jen na základě EEG vyšetření, existují choroby nebo stavy, pro které je změněný průběh křivky naprosto typický: například u epilepsie nebo schizofrenie.
- EEG vyšetření výrazně napomůže například i objevení nějakého nádoru v hlavě, takže další odborná vyšetření už jsou přesně cílená.
Příprava na EEG vyšetření
EEG vyšetření nepotřebuje žádnou speciální přípravu, například není třeba se před ním postit. Vyšetřovaný člověk ovšem nesmí být pod vlivem nějaké látky, která způsobuje změny v mozkové činnosti. Takovou látkou nemusí být jen alkohol nebo droga, ale například i některé druhy tlumivých léků. Proto je třeba o všech případně užívaných lécích před EEG vyšetřením informovat (tedy znát přesné názvy léků).
Z hlediska „technického“ také není třeba žádných velkých příprav na EEG vyšetření. Požadavek na úpravu vlasů obvykle jen zní nemít vlasy silně nalakované nebo natužené.
Při samotném vytřování EEG pacient buď leží na lůžku nebo pohodlně sedí v polohovacím křesle. Odborný zdravotnický personál vždy seznámí s průběhem EEG vyšetření – jaké bude od nich pacient dostávat příkazy, co může a nemůže během vyšetření dělat.
Na většině pracovišť vyšetřovanému poskytnou hygienický ručník na utření vlasů, někde i vysoušeč.
EEG vyšetření nijak nezmění činnost mozku, takže je možno po něm vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost. Případné změny na psychice nebo slabou bolest hlavy odborníci zdůvodňují překonaným stresem, protože se někteří lidé vyšetření EEG nebo jeho výsledků trochu bojí.