Zkratka z oblasti medicíny EMG není příliš známá. Skrývá se za ní elektrofyziologická vyšetřovací metoda elektromyografie. Složenina napovídá, že elektromyografie zkoumá a zaznamenává šíření elektrické aktivity ve svalech a nervech. Elektromyografie (EMG) lékaři využívají při určování poruch nervosvalového systému.
Co je elektromyografie
Elektromyografie je komplex několika vyšetření, která se využívají k diagnostice chorob periferního a centrálního nervového systému a svalů. Elektromyografie je definována jako vyšetření elektrofyziologické. Provádí se na neurologických odděleních v elektrofyziologických laboratořích. EMG vyšetření je prováděno neurologem – specialistou v elektromyografické problematice. Při EMG vyšetření je zjišťováno šíření elektrické aktivity ve svalech a nervech. Při elektromyografii je měřena rychlost šíření vzruchu při klidu, a dále při vědomé aktivitě vyšetřovaného.
Nejčastější diagnóza
Elektromyografie (EMG) se nejčastěji provádí lidem, kteří trpí brněním prstů na rukou, bolestmi v zápěstí a ostatními příznaky syndromu karpálních tunelů.
Průběh EMG vyšetření
Na EMG vyšetření pacienta doporučují buď neurolog nebo praktický lékař. V doporučení jsou uvedeny potíže pacienta, objektivní lékařský nález a dosavadní průběh onemocnění (anamnéza). V žádance (doporučení) je rovněž uvedeno, o jaký typ vyšetření se má jednat.
- Pacient se nemusí na EMG vyšetření nijak zvlášť připravovat. Z informací, které dostane od ošetřujícího lékaře spolu s žádankou, si musí hlavně zapamatovat, že si v den EMG vyšetření nesmí pokožku mazat žádným krémem. Přesto si před vyšetřením bude muset ještě umýt ruce mýdlem (dokonalé odmaštění) a utřít do sucha, aby jeho kůže kladla při EMG vyšetření minimální odpor.
- EMG vyšetření se neprovádí lidem, kteří mají implantovaný kardiostimulátor. A když, tak pouze za vysloveného souhlasu kardiologa.
- Před započetím EMG vyšetření provede lékař-specialista cílený rozhovor, ve kterém mu pacient sdělí své potíže.
- Lékař provede neurologické vyšetření.
- Samotné EMG vyšetření se provádí na vyšetřovacím lůžku, na něž si pacient lehne.
- Na příslušná místa (podle potíží) jsou umístěny stimulační a snímací elektrody.
- Lékař podle potřeby a plánu mění místa, na kterých jsou snímány hodnoty.
- Když je vyšetřována svalová aktivita, jsou zapotřebí vpichy jehlových elektrod. Podle pokynů lékaře pak vyšetřovaný napíná a uvolňuje sval.
- Drobné vpichy jsou po vyšetření vydesinfikovány a ošetřeny náplastí.
- Lékař provádějící EMG vyšetření sdělí pacientovi výsledky a předá mu zprávu určenou pro ošetřujícího lékaře.