Endometrióza je velmi bolestivá ženská nemoc. Dochází při ní k bujení děložní sliznice, která tvoří zánětlivá ložiska v břišní dutině. Léčba endometriózy je velmi obtížná a často i neúspěšná. Endometrióza často vede až k neplodnosti.
Endometrióza: Příčiny nejsou zcela známy
Endometrióza je poměrně častá choroba, která se projevuje usídlením buněk děložní sliznice mimo děložní dutinu. Může to být na pobřišnici, na vaječníku, v močovém měchýři, ale i na orgánech vzdálených, jako jsou plíce nebo střeva či v jiných dutinách v břiše.
Děložní buňky způsobují problémy:
- bolesti,
- neplodnost,
- tvoření cyst.
- Endometrióza rovněž vyvolává bolesti při pohlavním styku.
Děložní sliznice se může vyskytnout prakticky kdekoliv v těle. Tyto lokality s děložní sliznicí prodělávají stejné cyklické změny jako sliznice v děloze (jsou stimulovány estrogenem).Tím vzniká tak zvaný tkáňový neklid se změnami vnitřního prostředí, které narušují proces oplodnění. Každý měsíc zbytní a krvácejí. Z ostrůvků endometriózy může krev odtékat jen do břišní dutiny. Tím se vytvářejí aseptické (nebakteriální) záněty a srůsty.
Ani vědci nedokážou přesně vysvětlit vznik této choroby. Výskyt onemocnění snižuje do jisté míry užívání hormonální antikoncepční pilulky, která tak má důležitý, plodnost ochraňující význam, a dále těhotenství.
Léčba endometriózy
- Při lehčím postižení (menším rozsahu) postačí léčba hormonálními prostředky.
- Ložiska endometriózy, která jsou přístupná, je možno odstranit pomocí laseru (laparoskopicky).
- V případě velkého rozšíření a vyššího stadia endometriózy přistupují lékaři k radikálnímu řešení -operativnímu odstranění vaječníků a dělohy.
- U endometriózy existuje pravděpodobnosti (asi jednoprocentní), že se proces bujení tkání zvrhne v maligní. Proto je postižená žena pod stálou lékařskou kontrolou.
Lze endometrióze předcházet?
V prevenci hraje velkou roli ochrana před záněty vnitřních rodidel. Děložní hrdlo je za normálních okolností uzavřeno hlenovou zátkou, přes niž bakterie z pochvy do dělohy neproniknou, a tedy nezpůsobí zánět. Při plodných dnech se musí děložní hrdlo pootevřít (aby mohly spermie dovnitř), přičemž občas může proniknout i nějaký choroboplodný organismus. Uživatelky antikoncepčních hormonálních tablet žádné plodné dny nemají, a tak je u nich toto nebezpečí sníženo asi o 70 procent.