Je na svobodném rozhodnutí budoucí matky, zda si přeje rodit s epidurální analgezií. O epidural při porodu může požádat každá žena, jejíž zdravotní stav to dovolí. A v některých případech i kapsa, protože epidural při porodu, není-li aplikován z rozhodnutí porodníků, musí rodička hradit sama. Ceny se v různých nemocnicích liší. Liší se rovněž názory na epidural při porodu bez zdravotního důvodu. Ano nebo ne?
Porod už nemusí bolet
Epidurální analgezie je způsob utlumení bolestí při porodu vpravením anestetika (látky tlumící vnímání bolesti) do epidurálního prostoru zad (mezi obratle). Rodící žena pak má znecitlivěnou spodní polovinu těla, takže necítí bolest, ale je při plném vědomí a může spolupracovat při porodu.
Kdy rozhoduje lékař?
Při některých diagnozách je epidurál při porodu aplikován z rozhodnutí porodníků – jedná se o případy, kdy dlouhodobý nebo aktuální zdravotní stav ženy je takový, že by porodní bolesti, popřípadě tlaky, mohly vést ke komplikacím při porodu. Epidurál chrání zdraví rodiček s očními chorobami, cévními nemocemi, astmatem a plicními nemocemi, epilepsií, preeklampsií, s roztroušenou sklerózou nebo nervovými chorobami. Epidurál při porodu dostávají i diabetičky nebo ženy, u jejichž porodu lékař předpokládá použití nástrojů – například když se jedná o porod koncem pánevním nebo u porodu dvojčat, z nichž jedno je otočeno hlavičkou dolu a druhé ne.
Naopak u některých nemocí nemůže být epidurální analgezie použita: poruchy krevní sráženlivosti, kožní infekce v místě, kde by měl být veden vpich a zaveden katetr s anestetikem, prodělané operace na páteři.
Epidurál při porodu: Pro a proti
Výhodou epidurální analgezie (anestezie) je, že rodička neztrácí vědomí, reaguje a komunikuje s personálem. Použitá látka přechází asi jen z deseti procent do krve dítěte. V případě náhlé nutnosti provést porod císařských řezem může anesteziolog jen zvýšit dávku, není třeba jiných příprav, které by operaci zdržely. Nespornou výhodou je komfort bezbolestného porodu. Proto je ženino přání dosta epidural při porodu bráno jako hlavní indikace.
Epidurální anestezie přináší i mnohé nevýhody. Sami porodníci uznávají, že se při ní vyskytuje vyšší procento případů, kdy byl porod dokončen císařským řezem nebo při něm muselo být použito porodnických nástrojů. Epidurál při porodu lehce snižuje sílu kontrakcí a rovněž nestoupá hladina oxytocinu, takže je třeba dodávat jej rodičce v infuzi. V některých případech může dojít k poklesu krevního tlaku nebo alergické reakci rodící ženy na aplikovanou látku. Porod s epidurálem trvá obvykle déle.
Ptejte se doktorů, ale i maminek
- O všech výhodách a nevýhodách epidurální anestezie by se měla žena důkladně seznámit, a to jednak u svého ošetřujícího gynekologa a dále v porodnici, kde se chystá rodit.
- Přání rodit s epidurálem, jen v krajním případě nebo zásadně bez něj napište do svého porodního plánu.
- Není na škodu navštívit nějaké internetové diskusní fórum a přečíst si o zkušenostech žen, které epidurál při porodu již vyzkoušely.