Epilepsie, lidově padoucnice, je podle historiků medicíny nejstarší mozková choroba, kterou lidé znali. Její příčinu však dlouho nehledali v mozku, ale v nadpřirozených bytostech. Epilepsií trpí přibližně jedno procento populace, v České republice tedy žije kolem 100 000 epileptiků. Dokázali bychom rozpoznat, že člověk v našem okolí upadl do epileptického záchvatu? A co epilepsii způsobuje?
Světec nebo ďáblem posedlý?
Epileptici měli mezi lidmi vždy výjimečné postavení. Mělo se za to, že do postiženého záchvatem vstoupil dobrý či zlý duch, a tak byl epileptik považován za osobu posvátnou, a nebo prokletou. Ve středověku byla epilepsie výrazem posedlosti ďáblem, kterého je třeba vymýtit – podle toho také vypadala „léčba“. Až do poloviny minulého století končili epileptici v ústavech pro choromyslné. Epileptickými záchvaty trpěl například Caesar, svatý Pavel, prorok Mohamed i Jana z Arku. Profesor Ivan Lesný ve své knize Zpráva o nemocech mocných připomněl častou doměnku, že „hlasy“ Panny orleánské nebyly ničím jiným než zvukovými aurami, které jsou předzvěstmi epileptických záchvatů.
V současné době už lékaři vědí, že epilepsie není duševní choroba, ale záchvatové onemocnění mozku, a tak epileptici nepatří na psychiatrii, ale na neurologii, případně neurochirurgii.
Každý stý je epileptik
Epilepsií trpí přibližně jedno procento populace, v České republice tedy žije kolem 100 000 epileptiků. V období mezi záchvaty bývají zcela bez obtíží, většinou normálně pracují nebo studují. Omezeni jsou jedině v tom:
- že nedostanou řidičský průkaz,
- nemohou vykonávat povolání, kde se pracuje ve výškách,
- plavat mohou pouze pod dohledem
- a nesmějí pít alkohol.
Alkohol se ostatně řadí k příčinám takzvané sekundární epilepsie podobně jako:
- úrazy hlavy,
- nádory
- a některá infekční onemocnění.
Epilepsie totiž může propuknout v jakémkoli věku, navíc příčiny primární epilepsie ještě odborníci neznají zcela. Jisté je, že dědičnost nehraje významnou roli.
První pomoc při epileptickém záchvatu
Poučený laik by měl epileptický záchvat poznat snadno. Nejdramatičtěji probíhá velký záchvat, při kterém nemocný upadne v bezvědomí na zem, tělo mu zmítá v křečích, z úst mu jdou sliny, často se pomočí.
Další typy záchvatu vypadají jako náhlé přerušení činnosti, nemocný je „duchem jinde“.
Někdy nemocný přestane na několik minut vnímat a začne opakovat nějaké neúčelné pohyby, například pomlaskává, něco kroutí v ruce. Pak je třeba dát pozor, aby v takové chvíli, kdy se nedokáže kontrolovat, nedošel nějaké úhony, nevstoupil například do jízdní dráhy.
Co (ne)dělat při velkém epileptickém záchvatu
- Podložit nemocnému hlavu, aby si ji neporanil
- Mezi zuby mu vložit srolovaný kapesník, aby si nepřekousl jazyk
- Nedávat mu prsty do pusy (křečí svírané čelisti mohou být nebezpečné) ani se ho nesnažit narovnávat
Počkat do odeznění záchvatu a přivolat lékaře
2 komentáře
Již 12 roku jsem neměla epilepsií/ musím stále užívat silné léky? Jedna se o epilepsií EMG. Silnou. Poradte
Ahoj,
to je prima, že dodržuješ režim a vše je tedy v pořádku. Měla by si se dohodnout se svým ošetřujícím lékařem na snížení dávek a časem třeba na jejich pozvolném vysazení dle toho, jak ti bude. Můžete také přejít na jiné léky.
Držím palce.