ERCP je zkratka pro endoskopickou retrográdní cholangio-pankreatografii. Jedná se o poměrně náročný výkon, kdy je do tenkého střeva vyšetřovaného- do oblasti faterské papily, což je vyústění pankreatického vývodu a žlučového systému – zaváděn endoskop. Jedná se o endoskopicko rentgenologickou metodu, protože výsledek sondování je zobrazován pomocí rentgenového záření. ERCP se používá nejen k zobrazování, ale rovněž k terapeutickým zákrokům.
ERCP: Vyšetřovací a léčebná metoda
ERCP (endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie) je vyšetřovací, zobrazovací ale zároveň také léčebná (terapeutická) metoda, pomoci které lékaři zjistí onemocnění žlučníku, žlučovodů, jater a slinivky břišní. K vyšetření ERCP se používá endoskop-fibroskop, který je sestaven z ohebné trubice, pracovního kanálu, kamery, a procesoru.
Proces zavádění fibroskopu je pro vyšetřovaného ne právě příjemný:
- ústy je zavedena do hltanu a jícnu,
- projde žaludkem
- a pokračuje do tenkého střeva – k ústí žlučových cest a ústí vývodu slinivky břišní.
- Do žlučových cest pak je endoskopem vstříknuta kontrastní látka.
Pohyb sondy a její okolí jsou monitorovány rentgenovým přístrojem. Díky kontrastní látce jsou sledované orgány dobře viditelné. Obraz se okamžitě zjevuje na monitoru přístroje. Zároveň lze při vyšetření odebrat bezbolestně z orgánů vzorek tkáně.
ERCP vyšetření žlučových cest
Vyšetření pomocí ERCP není metoda úplně nová, u nás s ní jsou zkušenosti od konce 80. let minulého století. Postupně se rozšířila i do nemocnic s regionální působností. Lékaři ERCP doporučí, jestliže mají podezření na neprůchodné žlučovody a potřebují znát příčinu neprůchodnosti. Může to být jejich podezření na:
- nádorové onemocněné žlučníku a žlučových cest.
- Při výskytu žlučových kamenů,
- některých druzích žloutenky,
- při zánětech žlučníku
- nebo při podezření na zánět slinivky břišní.
Průběh ERCP vyšetření
Vyšetření žlučových cest pomocí ERCP metody se děje ambulantně, ale nutný doprovod dospělého člověka. Po ERCP je vyšetřovaný pod vlivem sedativ, nesmí řídit a jeho pozornost bývá celkově snížena.
- Vyšetřovaný nesmí šest až osm hodin před zákrokem nic jíst, aby měl prázdný žaludek a dvanáctník (duodenum).
- Vyšetřujícímu lékaři musí pacient sdělit, zda netrpí jakoukoliv alergií, hlavně pokud by se jednalo o alergii na jod, protože jej obsahuje kontrastní látka.
- Pacient se dostaví na na rentgenologické pracoviště.
- Dostane léky na zklidnění a je mu znecitlivěna zadní část hrdla.
- Lehne si na vyšetřovací stůl na levý bok.
- Pak mu je do úst vsunut fibroskop, který musí vyšetřovaný „polykat“.
- Odborný lékař endoskop zavede přes jícen, žaludek a dvanáctník do tenkého střeva.
- Když dosáhne místa, kde se žlučové cesty otevírají do dvanáctníku, je do vyšetřovaného místa pomocí endoskopu vsunuta hadička, kterou je do vývodů vstříknuto barvivo, díky které je možno začít orgán snímkovat rentgenem.
- Jestliže jsou ve žlučovodech nalezeny kameny, lze při stále jednom zavedení fibroskopu zavést do těla přístroj, kterým lékař kameny odstraní nebo uvolní zúžení žlučovodu.
- Kromě toho může lékař odebrat vzorky tkání – tak zvaná biopsie – k histologickému nebo jinému vyšetření.
- Když se při vyšetření zjistí žlučové kameny nebo zúžení vývodu, může lékař přes endoskop zavést nástroje a žlučové kameny odstranit anebo zúžení uvolnit.
Informace a souhlas vyšetřovaného
Před vyšetřením metodou ERCP se pacientovi dostane důkladného poučení, při němž mu jsou sděleny důvody plánovaného vyšetření a případných souvisejících zákroků, postup zdravotníků, pocity, které by mohl mít, případné vedlejší účinky. Vyšetřovaný musí předem souhlasit a svůj souhlas potvrdit vlastním podpisem.