Erfurt

Někdy nazývaný také Malé Benátky. Město plné zeleně, kaváren a církevních památek, na jejichž prohlídku jsou turisté ochotně zváni. Ano, přesně takové je Německé město Erfurt protkané zbloudilými přítoky říčky Gera, která mu dodává vskutku jedinečnou atmosféru.

Město Erfurt najdeme asi 100 km od známějšího Lipska. Rozkládá se na 269 km2 a počet obyvatel v současné době přesahuje 200 000. Hustota zalidnění je poměrně vysoká, jinak však jde o přívětivé místo k životu s množstvím pracovních příležitostí i bohatou kulturou mnoha druhů.

Erfurt

Erfurt – historie plná zvratů

První písemné zmínky u městě Erfurt pocházejí z roku 742. Tehdy zde bylo založeno biskupství, a později i tržiště a královská falc. Paradoxem zůstává fakt, že v roce 1094 byla zahájena stavba synagogy, jež je dnes oficiálně označována jako nejstarší v Evropě, ale o 400 let později byli vyznavači Tóry z tohoto území vyhnáni a vrátit se mohli až v 19. století.

Během třicetileté války bylo město dvakrát dobyto švédskými vojsky, a aby toho nebylo málo, brzy se objevil také mor. Svůj podpis zde zanechal i Napoleon, ale i přes všechna tato protivenství si Erfurt dokázal vydobýt pověst úspěšného průmyslového a květinářského města.

Naposledy ukázal svět tomuto městu zlou tvář za druhé světové války. Tehdy bylo připraveno o život během 27 velkých náletů více než 1 600 obyvatel. A teprve v roce 1991 přišlo zadostiučinění v podobě opětovného ustavení Erfurtu hlavním městem Durynska.

Erfurt a jeho nejkrásnější památky

Chystáte se na návštěvu do německých Malých Benátek a rádi byste věděli, které lokality určitě nevynechat? Přinášíme vám stručný přehled toho nejlepšího, co vám může Erfurt nabídnout.

Dóm Panny Marie

Velmi impozantní stavba s trojlodní halou a třemi věžemi. Jde vlastně o katolickou katedrálu. Uvnitř najdete například slavnou sedící Madonu nebo bronzový svícen Wolfram z 9. století.

Kramářský most

Kramářský most se nese přes říčku Gera v délce 120 metrů. Jde velmi krásné dílo z kamene, po jehož stranách stojí 32 měšťanských domů. Pokud hledáte ideální místo na jedinečné fotografie z Erfurtu, právě jste ho našli.

Kostel svatého Severa

Jakmile opustíte brány Dómu Panny Marie, rozhodně zamiřte do menšího blízkého kostelíka. Jde o pětilodní kostel svatého Severa v gotickém stylu, dokončený v 15. století.

Egapark

Míříte-li do Erfurtu na některou ze zahradnických výstav, s velkou pravděpodobností budete muset dojít právě sem. Ale i mimo rušná období kulturních akcích má Egapark návštěvníkům hledajícím klid a pohodu rozhodně co nabídnout!

Františkánský kostel alias muzeum

Kdyby nepřišla druhá světová válka, bylo by toto impozantní vrcholně gotické trojlodí ze 14. století jednou z dominant města. Stavbu silně poškozenou během náletů roce 1944 se však podařilo obnovit jen částečně, takže dnes slouží jako muzeum. Z původního vybavení se dodnes dochoval zejména oltář a kupodivu i řada původních vitráží.

Zanechte odpověď