Čeština má pro tyto keře či menší stromky název brslen, a základní rozdělení rostlin je na opadavé a neopadavé druhy, které mohou dělat radost celý rok. Není nijak složité si vybrat ten správný Euonymus pro každou zahradu, terasu či balkon.
Opadavé brsleny jsou velice odolné
Opadavé druhy se často na zahradu vysazují pro oživení zahradní scenérie na podzim. Rostliny vytváří keře nebo nízké stromky a oku lahodí hlavně barevnými bobulemi a podzimním zbarvením listů. Nejsou nijak náročné na půdu ani na údržbu a jsou naprosto ideální třeba do zahrady na chalupě, kde nemají pravidelnou péči a celé zimní období, kdy je třeba zahrada opuštěná, bez problémů přežijí.
Obecně jsou to velice odolné rostliny, které dobře prospívají i v půdě s jílem nebo v půdě s obsahem stavební suti. Jsou proto ideální tam, kdy by jiné rostliny neprospívaly. Tyto brsleny mají rády polostín, mohou být i u zdí anebo ve polostínu velkých solitérů. Prospívat budou i na plném slunci, pokud budou mít dostatečnou závlahu. Jsou velmi odolné i při holomrazech a vysazovat se mohou od jara do podzimu.
Nejrozšířenější je Euonymus europaeus (brslen evropský), který roste i volně v přírodě na mezích a na okrajích stromových porostů. Na podzim má krásné výrazně oranžové plody připomínající kněžské čepice. Zajímavé jsou i mladé větve čtyřhranného tvaru s kůrou, která tvoří reliéfy. Tyto brsleny se hodí do přírodně pojatých zahrad, které nevyžadují velkou údržbu. Hodí se i ke kamenným zídkám a zpevňují svažitý terén.
Stálezelené brsleny se za péči odmění celoroční krásou
Stálezelené druhy si potom lidé volí k celoroční ozdobě, a kromě pěstování ve volné půdě se uplatní i v truhlících třeba u altánů nebo na terasách. Velice dobře je lze využít také jako půdopokryvné rostliny, která oživí místa, kde se třeba nedaří udržovat hezký trávník. Zajímavé také může být nakombinovat různě barevné varianty listů, od zlatožlutých po stříbrně olemované nebo skvrnité. Mezi stálezelenými druhy jsou i popínavé druhy, které mohou zakrýt třeba starou nevzhlednou zeď nebo vnést do venkovního prostoru nový styl. Další druhy nachází uplatnění jako solitéry, protože rostou stromovitě. Lze je také využít jako celoročně listnatý živý plot.
U stálezelených rostlin je třeba dobře vybírat. Některé jsou citlivé na velkou zimu a vyžadují zimní přikrytí. Jsou také náchylnější na choroby a škůdce.
Pěstování stálezelených druhů
Tyto dekorativní a vděčné rostliny mají naprosto univerzální použití a potěší ve velkých okrasných zahradách i na malých předzahrádkách. Jejich předností je kompaktní růst s poléhavými či vystoupavými výhony. Další velkou výhodou je snadné zakořenění rostlin, které zvládnou i během svého růstu, kdy se kořínky přichytí do půdy nebo třeba na zídku. I proto patří mezi jednu z nejoblíbenějších půdopokryvných rostlin. Zdravé rostliny vytváří hustý porost, který brání růstu plevele a tím odpadá únavné mulčování nebo vytrhávání vytrvalých plevelných rostlin.
Stálezelené rostliny nemají rády polohu na plném slunci a lépe budou prospívat v mírném přistínění či v polostínu. Upřednostňují vlhčí půdu a vypadají velice dobře i na větší ploše zahrady.
V optimálních podmínkách se brslenům daří velmi dobře a pokud se kombinují s jinými druhy rostlin, je třeba zvolit stejně vitální rostliny, aby je brslen neutlačoval.
Široký výběr druhů
Nejoblíbenější ze stálozelených brslenů jsou v našich zeměpisných šířkách kultivary Euonymus fortunei (brslen Fortuneův). Rozdíl u jednotlivých kultivarů je především ve zbarvení listů. Poléhavé keře mají různé tvary listů i velikost větviček. Z druhů jsou běžné Emerald Gaiety s kulatými listy zelenobílého zbarvení, Emerald Gold se žlutými okraji listů, Sunspot s tmavě zelenými listy se žlutým středem, Harlequin s bělavými listy, Kewensis s lesklými zelenými lístky (v zimě červenají). Do módy přichází Euonymus fortunei Vegetus, který má vysoký vzrůst až 120 cm, dlouhé převislé větve a zelené listy. Dobře se tvaruje a může vytvořit přírodní rozdělení prostoru nebo i atraktivní živý plot.
Pro pěstování v nádobách na terasách u bazénů a zahradních posezení je dobrou volbou stálezelený Euonymus Japonicus (brslen japonský), který je v celé škále barevných kultivarů. Roste vzpřímeně, ale je třeba počítat s tím, že je méně odolný vůči mrazu. Ideální je, pokud může zimu přečkat v studené zimní zahradě nebo na zasklené verandě či lodžii, kde je chráněný před silným mrazem. V létě naopak prospívá i na hodně slunném stanovišti, pokud má dobrou zálivku.
Jiné využití a snadné množení
Nádherné listy mohou být také dobře použitelné do květinových vazeb a na výrobu dalších květinových dekorací. Výhodou je, že ve váze s vodou vydrží dlouho a asi po třech týdnech začnou vypouštět kořeny. S kořenovým systémem je lze zasadit do truhlíku a umístit do polostínu, kde ve vlhké zemině dobře zakoření a jsou připravené pro výsadbu na zahradě. Během května a června je ideální doba na řízkování. Do květináče se dá rašelina smíchaná s perlitem a nádoba se přikryje průhlednou fólií. Pro zakořenění stačí vlhko, teplo a světlo. Množení je možné také hřížením.