Víte, co mají společného Albert Einstein, Howard Hughes, nebo třeba Michael Jackson? Jednalo se o velice chytré a úspěšné lidi, přičemž se nemusíme vůbec bát je označit dokonce až jako geniální. Alespoň, co se týče oborů, ve kterých působili. Ovšem ne nadarmo se říká, že genialita jde dost často ruku v ruce s šílenstvím. Ano, už možná tušíte, o čem bude pojednávat tento článek. Vítejte ve světě excentrických osobností.
Excentrický člověk
Říká se, že excentrické osobnosti jsou vzácné. Jsou spojovány s inteligencí a kreativitou a jejich mnohdy nepochopitelné chování odráží jejich genialitu. Dalo by se čekat, že tím sami trpí, nicméně údajně je tomu právě naopak – jsou ve svém světě šťastní. Dokonce jsou k duševním chorobám prý méně náchylní, než ostatní.
Excentricita
Excentricita se povětšinou definuje jako neobvyklé či přímo zvláštní chování jedince. Toto chování je pak vnímáno až jako nepřizpůsobivé. Projevuje se pak až takřka dokonalým kontrastem oproti chování, které je považováno společností jako normální. Je to vidět kupříkladu na tom, jak takoví jedinci řeší problémy, případně způsobem, kterým nahlížejí na okolní svět. Těmto lidem se pak říká excentrici. Excentricita však není definována jako šílenství, ani porucha. Ačkoliv se tedy nejedná o nic nenormálního, v jejich chování je evidentní určitá odchylka od obecných nebo společenských norem.
Znaky excentrického člověka
Znaků, podle nichž se definuje excentrický člověk existuje celá řada. Patří sem třeba to, že takový člověk je zcela posedlý svými koníčky, či předmětem svého zájmu. Soustředí se především sám na sebe a to, co ho naplňuje. S tím je spojená i tvrdohlavost a svéhlavost. Bývá přesvědčený o své pravdě, zatímco ostatní zbytek světa se mýlí. Z toho důvodu se ostatně o společnost nebo názory moc nezajímá. Nepotřebuje je. Nicméně, takoví lidé ale nemusí být nutně asociální. Často totiž dokážou projevit soucit a empatii. Paradoxně jsou ale takoví lidé málo soutěživí. Nemívají ani potřebu vynikat, či za to dostávat odměnu nebo uznání.
Ne všechny znaky ale jsou společné všem. U některých se může projevovat až zlomyslný smysl pro humor, u jiných třeba problémy s pravopisem. Tím patrně nejdůležitějším znakem je ale hlavně kreativita.
Excentricita a kreativita
Nejenom průměrní lidé vnímají vysoce kreativní jedince jako výstřední. Tito jedinci často sami považují za odlišné a neschopné zapadnout. Nejnovější poznatky z oblasti pozorování mozku a výzkumu kreativity dokonce naznačují, že toto vnímání není založeno jenom na báchorkách, které se o nich šíří. Kreativita a výstřednost údajně jdou skutečně ruku v ruce a dost možná je to důsledkem toho, jak mozek filtruje předcházející informace.
Slavní excentrici
Jak už bylo řečeno, excentričtí lidé jsou známí svou výstředností. Možná jste už někdy slyšeli, že Albert Einstein byl sice v profesním životě považován za génia, v tom praktickém byl ale naopak naprosto nepoužitelný, nebo že nosil stále totéž oblečení. Ano, neobvyklé zvyky v oblékání, nebo třeba i stravování, jsou dalším znakem excentrika. Mimochodem, Einstein údajně i sbíral nedopalky na ulici, aby měl tabák do své dýmky. Howard Hughes byl zase známý svým až chorobným strachem z bakterií a celé dny trávil v izolaci ve svém apartmá. Salvador Dalí, slavný malíř, měl až chronickou náklonnost k nebezpečným zvířatům a Michael Jackson k plastickým operacím nosu. Za až extrém pak můžeme považovat třeba římského císaře Elagabuluse. Ten měl v oblibě lidem podávat jídla vyrobená ze skla nebo třeba slonoviny a pak pozorovat jejich reakce. Hosté, kteří byli zavázáni etiketou v přítomnosti císaře, samozřejmě nemohli odmítnout.
1 komentář
Neco mi rika,ze se ti mluvi o me. Genialita je mi vlastni.