Exkoriace

Vrátili jsme se s potomkem od dětského lékaře a doma bedlivě studujeme lékařskou zprávu, protože z ní chceme vyčíst i něco „utajeného mezi řádky“. A našli jsme to. Exkoriace. Co je to za chorobu, kterou nám pan doktor zatajil? Vždyť jsme k němu dítě dovedli jen proto, že má děcko na nohou velmi svědivou vyrážku, kterou si stále škrábe, až ho to bolí. A ona to je nějaká exkoriace? Co je to záhadnou chorobu? A dá se exkoriace léčit?

Exkoriace je když…

Exkoriace není ani nemoc, ani příznak nějakého onemocnění. Exkoriace značí drobné povrchové poškození kůže, oděrky. Není tím míněno například koleno odřené po pádu z bicyklu nebo podobná úrazová odřenina. Exkoriace si obvykle postižený způsobí sám – nejčastěji škrábáním svědivých míst nebo v důsledku nějakého nutkavého chování (neurotická exkoriace).

  • Rozškrábaná kůže je obvyklá při napadení svrabem.
  • Také při napadení blechami nebo pokousání štěnicemi se může postižený škrábat tak úporně, že si způsobí exkoriace.
  • Oděrky mohou vznikat také pod sádrovým obvazem – buď jeho nesprávným založením, a nebo rozškrábáním svědivých míst, které si postižený způsobí sám nějakým úzkým dlouhým předmětem zastrčeným pod sádru (jehlicí). Tyto případy ale s moderními fixačními materiály už nejsou tak časté.
  • Jestliže dospělý člověk trpí velkým svědění končetin bez příčiny a škrábe si je tak, že si způsobuje exkoriace, lékař pojme podezření na některou možnou interní chorobu, zejména na cukrovku. Následuje pak cílené vyšetření a v případě potvrzení diagnózy cílená léčba diabetu.
  • Příčinou nesnesitelného svědění může být i kontaktní nebo i jiná alergie (třeba na kočky a jiná zvířata nebo jiné látky vyvolávající projevy nesnášenlivosti).
  • Svědění dlaní a vyrážku na dlaních vedoucí k rozškrábání někdy způsobuje tak zvaná těhotenská dermatóza (herpes gestationis). Objevuje se obvykle během druhého nebo třetího trimestru gravidity, zřídka až po porodu. Projevy velmi úporně svědí a nutí ke škrábání.
  • Někdy se může stát, že se dospělý nakazí nějakou dětskou infekční nemocí, například spálou nebo (vzácněji) nemocí ruka-noha-ústa. I v těchto případech se nákaza mohla projevovat mimo jiné i svěděním, které nutí až k rozškrábání kůže a vede ke vzniku exkoriací.

Exkoriace: Léčba

Exkoriace, odřeniny způsobené jako druhotné poranění, se mohou zanítit a zkomplikují tak léčbu prvotní příčiny vzniku svědění. Proto se může o docela banální kožní příhoda (štípnutí hmyzem) rozrůst ve vleklý kožní případ.

Když oděrky na kůži vznikly rozškrábáním svědivého místa, je třeba:

  1. nejdřív utišit svědění,
  2. poté zhojit otevřené ranky v kůži
  3. a pak odstranit příčinu svědění.

Je-li svědění „k nevydržení“ a postižený je stále „nucen“ ke škrábání, jsou mu při odborném ošetření nejprve aplikována nějaká antihistaminika (třeba ve formě tablety) a zároveň mu je poškozená kůže ošetřena hojivým prostředkem.

Jestliže během hojení neodezněl prvotní důvod svědění (třeba následek po hmyzím štípnutí), je pak léčena příčina. V případech, že původce svědění je například ekzém, lišej, svrab nebo jiné kožní onemocnění, je léčba dlouhodobější.

Zanechte odpověď