Vše probíhá zdánlivě normálně. Nedostaví se menstruace, pak se přidají ranní nevolnosti, napětí v prsou a zvětšující se bříško. Radostnou zprávu potvrdí i těhotenský test. Vyšetření ultrazvukem ale žádný plod v děloze neukáže. Jak se to může stát?
Příčinou je psychika
Falešným těhotenstvím jsou nejvíce ohroženy ženy, které velmi touží po dítěti, ale z nějakého důvodu se početí stále nedaří. Menší skupinu postižených žen ale paradoxně tvoří také ty, které mají z těhotenství nebo porodu panický strach. Obojí může za určitých okolností vyvolat patologické změny v psychice ženy, které nastartují hormonální bouři a tím i změny celého těla, které bývají na první pohled k nerozeznání od těch způsobených skutečných těhotenstvím.
Nelze spolehlivě určit, která žena může nebo nemůže být falešným těhotenstvím postižena. Svou roli zde hraje individuální psychická odolnost, silné rodinné zázemí a v neposlední řadě také dědičnost. Jestliže se v rodině již někdy předtím falešné těhotenství vyskytlo, existuje až 70% šance, že se tento stav bude v blízkém příbuzenstvu opakovat.
Jak rozlišit falešné těhotenství od toho skutečného?
Prvopočáteční stresové hormony adrenalin a kortizol dokáží bohužel v relativně krátkém čase vyprovokovat tvorbu skutečných těhotenských hormonů. Díky nim dochází v těle nemocné ženy ke změnám na první pohled podporujícím těhotenství. Prsa se začnou napínat a nalévat mlékem, branka děložního hrdla se uzavře, aby ochránila domnělý plod. Dostaví se ranní nevolnosti a začne se zvětšovat bříško. To může mít několik důvodů: uložený tuk (žena začne jíst „za dva“), zadržená voda v těle nebo nahromaděné plyny. A odtud je pak k prvním „pohybům miminka“ už jen krůček.
Nepomůže ani těhotenských test provedený v prvních týdnech po vynechání menstruace, protože vyprodukované hormony bez problémů zajistí pozitivní výsledek.
Skutečnou jistotu může ženě dát jen gynekolog a to buď odebráním a vyšetřením moči (hodnota HCG je při falešném těhotenství nízká) nebo pečlivým ultrazvukovým vyšetřením.
Co si počít při potvrzení falešného těhotenství?
Falešné těhotenství není stav, který by se nechal odbýt mávnutím ruky. Vyžaduje odbornou léčbu pod dohledem psychiatra. Ten pomůže odhalit prvotní příčinu nemoci (psychický stav), případně poté doporučí návštěvu odborníka na léčbu neplodnosti. Jestliže se žena rozhodne ze studu odborníka nevyhledat, může velmi snadno dojít k tzv. negativizaci. Potlačený pocit viny, smutku či frustrace může postupem času snadno vyvolat odpor k budoucím skutečným těhotenstvím a náprava tohoto stavu bývá velmi zdlouhavá a složitá.
Psychologická pomoc je důležitá i pro partnera ženy; muži si velmi často myslí, že je žena podvedla, donutila je těšit se na něco, co se nikdy nemohlo stát případně že z nich schválně udělala před rodinou a známými hlupáky. Falešné těhotenství si ale žena záměrně přivodit nemůže, což jim každý odborník rád a citlivě potvrdí.