Fenykl obecný (Foeniculum vulgare Mill.) se ve střední Evropě pěstuje od raného středověku nejen jako léčivá rostlina, ale i kořenná zelenina. Dnes se pěstuje téměř na celém světě v řadě vyšlechtěných forem a odrůd. Pro farmaceutické účely je nejvhodnější varianta s menšími plody, zato však s vysokým obsahem silice. Odrůdy se světlejšími velkými plody jsou sladší, ale mají menší obsah silice a používají se jako koření.
Fenykl obecný
Plody fenyklu jsou zdraví prospěšné. Mají lehce štiplavou, nasládlou chuť. Obsahují především silici, která má protikřečové účinky na střeva, proti nadýmání. Fenyklové plody jsou také důležitou složkou větropudného čaje pro malé děti. Podporuje tvorbu mléka u matek. Jako koření se používá do sladkého pečiva, chleba. V Itálii a jižní Francii se jím koření divočina, rybí polévky. Fenykl je součástí indické, čínské a provensálské kořenité směsi. Fenyklové plody obsahují silici, jejíž součástí je anetol, fenchol a další složky, sacharidy, organické kyseliny, tuky, minerální látky.
Pěstování fenyklu
U nás se fenykl pěstuje většinou na zahrádkách, na jižní Moravě ho však můžeme vídat i v polních kulturách. Je to jednoletá až víceletá rostlina s větvenou, někdy více než 1,5 m vysokou olistěnou lodyhou. Množí se semeny a vysévá se přímo na stanoviště. Jelikož doba zrání plodů je nestejná, sklízejí se plody postupně. Nejprve se sbírají vrcholové zralé okolíky (hřebenový fenykl), které jsou nejkvalitnější. Potom se seřezávají okolíky postranní. Plody se suší při teplotě do 35 stupňů C.
Fenykl: Koření i zelenina
Fenykl sladký se pěstuje jako lahůdková zelenina. Jedlou části fenyklu je „nepravá hlíza“, která vzniká z dužnatých listových pochev řapíku, je zploštělá, asi 10 cm vysoká. Obsahuje značné množství vitamínu C, minerální látky, zvláště vápník, hořčík a železo. Přítomnost silice dává hlízám příjemnou chuť, má příznivý vliv na trávení a nervový systém.
Použití fenyklu
Fenyklové plody jsou jako koření známy již odpradávna, nejvíce se používaly ve středověku. Patří především do pečiva, perníků, koláčů a podobně. Dále se používají do zeleninových pokrmů a jsou součástí nálevu k nakládání zeleniny. Listy se používají k ochucování rybích polévek, omáček, salátů. Plody jsou považovány za znamenité chuťové korigens. Silice z nich získaná se zpracovává v likérnickém průmyslu.
Léčivé účinky fenyklu
Ve farmaceutické praxi se plody fenyklu používají na přípravu různých lékových forem, především však čajových směsí, aromatických vod, sirupů apod.
- Fenyklové plody uvolňují křeče hladkého svalstva, proto se užívají jako prostředek proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev.
- Při kašli usnadňují uvolňování hlenů a z těchto důvodů se dávají hlavně dětem.
- Zvyšují sekreci mateřského mléka a doporučují se proto kojícím matkám.
- Výluh z plodů slouží k omývání očí při různých očních zánětech.
Fenyklové čisticí mléko
Potřebujeme 125 ml podmáslí a v 30 ml drcených fenyklových semen. Pokud nemáme doma smaltovaný mlékovar vložíme do sebe dvě nádoby na vodní lázeň. Mléko s rozdrceným fenyklem zahříváme na mírném ohni po dobu 30 minut. Pak odtáhneme z plotny a necháme louhovat dvě hodiny. Scedíme přes gázu či nový silonový cedníček. Uchováme ve skleničce dole v lednici a spotřebujeme do týdne. Fenykl pomáhá odstraňovat nečistoty z mastné a smíšené pleti. Má hluboké čistící účinky.