Nezhoubné nádory (benigní) tvoří poměrně početnou skupinu onemocnění prsu. Nejznámější je tak zvaný fibroadenom vyskytující se u žen nejčastěji do pětatřicátého roku života. Je pohyblivý, ohraničený a může dosáhnout velkých rozměrů. Změnu v prsu si žena zpravidla zjistí sama pohmatem. Lékaři mají obvykle dost času na jeho odstranění, které je ve většině případů prováděno ambulantně. Někdy operace ani třeba.
Fibroadenom prsu není zhoubný
Při samovyšetřování prsu si žena někdy nahmatá podkožní útvar, který ji pochopitelně velmi zneklidní. Obavy ji přivedou do ordinace lékaře. Lékař v takovém případě bez dalšího odkladu zahájí vyšetření. Pečlivé vyšetření pohledem a pohmatem doplní o mammografii (rentgen prsu) a ultrazvukové vyšetření, a podle potřeby o odběr tkáně pro mikroskopické vyšetření. Tato triáda ve více jak 90 procentech případů dokáže odhalit příčinu a původ novotvaru.
Dost často se jedná o tak zvaný fibroadenom prsu, nezhoubný a snadno odstranitelný nádor. Fibroadenom prsu je benigní – nezhoubný nádorek tvořený vazivem. Je-li mamografická a ultrazvuková diagnóza jistá, operovat se mnohdy ani nemusí.
Nespoléhat se na sama na sebe
Lékaři ale upozorňují, že mnoho změn v prsní žláze je nehmatných. Přicházejí na ně spíše náhodně při mamografii v rámci preventivních prohlídek před nástupem do zaměstnání či před aplikací hormonální léčby z doporučení gynekologa.
Včasná diagnóza ovlivní délku života
Frekvence onemocnění prsní žlázy je v naší populaci vysoká. Problematika se týká obou pohlaví, postižení ženské prsní žlázy však jasně dominuje. Zahrnuje pestrou škálu změn prsního tělesa, ve většině případů jde o změny nezhoubné. V popředí zájmu je zhoubný nádor – karcinom prsu. Právem působí největší obavu, neboť podle statistiky je v naší zemi nejčastějším zhoubným nádorem ženské části populace. Přitom jeho včasná dignóza a včasná léčba jsou základními faktory prognózy této choroby a přímo ovlivňují délku života pacientky.
Slovníček pojmů při vyšetření prsu
- benigní tumor- nezhoubný nádor, který neohrožuje život
- biopsie – odběr vzorku tkáně za účelem mikroskopického vyšetření, které umožní rozlišit zhoubný a nezhoubný nádor
- cysta – tělní dutina, která je většinou vyplněna tekutinou; je neškodná, ale může vypadat jako nádor
- cytologie – mikroskopické vyšetření tělní tekutiny
- fibroadenom – častý benigní nádor prsu
- fibrocystická nemoc prsu – změny v prsou, které lze považovat za rizikové pro vznik nádoru
- histologie – mikroskopické vyšetření vzorku tkáně
- neoplazma – nádor, tumor,
- palpace – pohmat
- prekanceróza – abnormální změny ve tkáni, které se mohou změnit v nádor
- punkce – dutou jehlou je ode brán vzorek tělní tekutiny
- riziko kancerogeneze – zvýšená pravděpodobnost vzniku nádoru
- verifikace – ověření diagnózy
1 komentář
Dobrý den mám fibroadenom v prsu ale již se s tím léčím 5 let zhruba v roce 2019 jsem dostala zánět do prsu na chirurgii mi prso rozrizli a vyčistili. A teď v roce 2021 začali opět problémy ale už s většími bolestmi,teď jsem podstoupila v roce 2022 biopsii prsu výsledky bude mít koncem měsíce. Mohu si přes pojišťovnu zažádat o odebrání a nechat si dát plastiku prsou neboť tyto problémy jsem měla i s dělohou a před 6 lety mi byla děloha odebrána vlastní děti nemám. Děkuji za vaši odpověď