Fibromy jsou nezhoubné kožní útvary, které se se vyskytují na různých částech těla, ale většinu v jeho horní polovině: obličej, krk, paže a podpaží, břicho, prsa, záda. Někdy se mohou fibromy vytvořit i v ústech. Jejich odstranění je bezproblémové. V některých případech fibrom zmizí sám. Kožní nádory jsou nejčastějšími nádory vůbec a jejich výskyt stoupá navzdory tomu, že vhodnou prevencí jim lze předcházet.
Fibrom, „nitkový“ výrůstek
Někteří odborníci se domnívají, že nezhoubné útvary z vaziva – fibromy – vznikají v souvislosti s nedostatkem organicky vázaného selenu a zinku. Podle této teorie je rovněž důležitá kombinace provitaminu A, vitaminu C a E.
Zástanci celostní medicíny uvádějí, že fibrom je odrazem nerovnováhy v lidském organismu.
Kožní lékaři někdy poukazují na rodové dispozice k tvoření fibromů.
Na zákrok jen s vědomím lékaře
Fibromy většinou na těle vadí. Rozedírá je prádlo, nošení batohů, škrábání pokožky. O možnostech odstranění fibromů bude informovat každý mkožní lékař. Je dobré dát na jeho rady a na základě jich se následně nechat ošetřit (zákrok provádějí i soukromá zařízení nebo některé kosmetické salony). Odstranění kosmetických defektů znamená i konec pocitů méněcennosti a pro mnohé nový pohled na svět i pohodlenější život.
Odstranění fibromů laserem
Fibromy je možno nechat si odstranit například pomocí erbiového laseru. Paprsek laseru dokáže po velmi jemných vrstvičkách odloupnout kůži tenoučkou pouhou tisícinu milimetru – šetrně tak zbaví vaši pokožku toho, co vás po dlouhá léta trápilo. Lékař díky laseru přesně reguluje hloubku i rozsah ošetření. V místě zákroku se vytvoří stroupek, který po relativně krátké době sám odpadá s minimálním rizikem jizvení. To vše bez použití skalpelu a šití rány. U drobných kožních projevů není nutné žádné znecitlivění, u větších projevů se používá znecitlivující krém, injekční znecitlivění, či se zákrok provádí v ambulantní celkové anestezii. Výsledný efekt je velmi uspokojivý a do jisté míry závisí i na pacientovi. Kůži je nutné po ošetření svědomitě chránit podle pokynů lékaře.
S odstraňováním fibromů (a jiných nezhoubných nádorů) se plastický chirurg setkává často; fibrom svému nositeli však působí obtíže převážně kosmetického charakteru. Některé kožní útvary vystavené chronickému dráždění mohou změnit svůj charakter, a proto je preventivní odstranění jediným správným řešením.
Nepodceňovat kožní změny
Kůže je svým způsobem odrazem stavu lidského organismu. Je to tělní orgán, který může, pokud je mu věnována dostatečná pozornost, prozradit mnoho o zdravotním stavu pacienta. Na kůži se mohou objevit změny, které nepřímo naznačují přítomnost nádoru vnitřních orgánů. Všem kožním změnám, které přetrvávají déle než několik týdnů, nemizí, a naopak rostou, by měla být věnována dostatečná pozornost.
Nezhoubné (benigní) nádory
Nádory kůže dělíme na nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní).
- Jednoduchý neškodný útvar nevus je tmavé barvy a vytváří se z povrchových vrstev kůže. Lidově bývá nazýván někdy také mateřským znaménkem, bradavičkou atd.
- Další druh pigmentového névu jsou světle hnědé, nebo tmavě hnědé ohraničené útvary, které vystupují nad úroveň kůže a jsou též benigního charakteru.
- Ve vazivové vrstvě kůže vznikají fibromy, které jsou pleťové barvy.
- Z cévní tkáně se tvoří haemangiomy charakteristické svou červenou barvou. Jsou buď plošné, nebo vystupují nad úroveň kůže, mohou se také šířit pod kůží v podobě dutinek.
- Z podkožní tukové tkáně se vytváří lipomy.
- Ateromy se nejčastěji vyskytují ve vlasové části hlavy jako okrouhlé tužší útvary různé velikosti. I tyto nádory jsou nezhoubné a zvětšují se velmi pomalu.