Fibroskopie je vyšetřovací metoda, která umožňuje prohlídku zažívacího traktu pomocí ohebného přístroje vybaveného světelnými vlákny (odtud název, fibra znamená vlákno). Fibroskopie je vyšetřovací metoda velmi šetrná, která nemá negativní účinky, a proto ji lze opakovat tak, jak ji lékař ordinuje.
Fibroskopie – šetrná vyšetřovací metoda
Fibroskopie slouží k vyšetření jícnu, žaludku, dvanáctníku a případně i dýchacích cest. Patří mezi standardní metody. Díky fibroskopii může vyšetřující lékař doslova „nahlédnout“ do trávicího traktu pacienta a přímo vidět případné chorobné změny ve tkáních či v povrchových sliznicích. Sledovaný obraz je na rozdíl od jiných metod barevný, což umožňuje rychlejší a přesnější diagnostiku. Vyšetřování fibroskopií je velmi šetrné, proto je možno opakovat je podle potřeby, aniž by mělo jakékoliv vedlejší účinky.
Kdy se fibroskopie provádí
Fibroskopické vyšetření podstupují pacienti s různými trávicími potížemi. Jedná se zejména o příznaky jako:
- zvracení krve,
- bolest v žaludeční krajině,
- neustupující pálení žáhy,
- podezření na žaludeční vředy a kontrola pooperačního stavu po operaci žaludečních vředů,
- poruchy trávení,
- tmavá natrávená krev ve stolici.
Dále se fibroskopie využívá při zjišťování:
- zánětů v oblasti hrtanu (laryngitida),
- zánětu jícnu,
- při průduškovém (bronchiálním) astmatu,
- bronchiektázii,
- při neustupujícím chrapotu,
- při dlouhotrvajícím kašli bez žádných jiných příznaků.
Fibroskop – moderní optické zařízení
Nástroj, který se k fibroskopii používá, se nazývá fibroskop. Jedná se o optické zařízení s ohebným tubusem. Světlo je do nitra vyšetřovaného orgánu přiváděno světelnými vlákny. Dokonalé moderní současné přístroje umožňují lékařům nejen přímý a ničím nezkreslený pohled, ale rovněž jimi lze pořídit fotografický snímek nebo kamerový záznam funkčnosti orgánu. Fibroskopické přístroje mohou být navíc doplněny o nástroje určené ke speciálním úkonům:
- odběr vzorku tkání (biopsie) pro histologické vyšetření;
- lze jimi odstranit cizí těleso uvízlé v trávicím traktu;
- je možno odstranit případné polypy
- a podobně.
Pacient dostane informace předem
Před fibroskopií je pacient podrobně informován o tom, co ho čeká.
I když se fibroskopie provádí ambulantně (není nutný pobyt v nemocnici), nelze na toto vyšetření přijít „jen tak z ulice“, je nutná určitá příprava.
- Vyšetřovaný nesmí v den, na který má naplánováno vyšetření, nic jíst.
- Od půlnoci před fibroskopií je také zakázáno jakékoliv pití a kouření.
- Kdyby vyšetřovaný užíval léky snižující srážlivost krve, nesmí je brát celý den před plánovaným vyšetření.
Před výkonem je vyšetřovanému aplikováno lokální anestetikum (sprejem). Pak si vyšetřovaný lehne na bok a nastává jediný nepříjemný (i když nebolestivý) úkon – musí jakoby polykat vyšetřovací trubici. Nejvíc problémů mají lidé, kterým cokoliv v krku vyvolává „dávicí“ reflex. Zdravotnický personál je však na tyto reakce pacientů zvyklý, předem s tím počítá, a tak pacienta vlídně a trpělivě „vede“ ke klidu a soustředění. Když je fibroskop zaveden až do potřebného místa, následuje vyšetření, které už žádné problémové stavy pacienta nevyvolává.
Fibroskopie trvá obvykle asi deset minut. Pak musí pacient ještě asi půl hodiny odpočívat pod dozorem zdravotníků. Ve zbytku dne po vyšetření je doporučován spíše klidový režim a k jídlu buď jen tekutá strava nebo lehce stavitelná dietní jídla.