Fontanela se nazývá měkká část v lebce novorozence, která je tvořena jen vazivem, nikoliv kostí. Zpevňuje se asi do dvou let dítěte. U většiny maminek novorozenců (a u všech ostatních, kteří s miminkem v domácnosti manipulují) vyvolávají tyto měkké lupínky obavy – aby nedošlo k jejich poranění a tím poškození mozku. Při normálním zacházením s dítětem se to ale nestává.
Pružné plotýnky
Funkce fontanely je jasná – při porodu, když dítě prochází porodními cestami, se díky jim hlavička zúží, zmenší se její obvod.
Novorozenec má na hlavě čtyři takováto důležitá (ale i kritická) místa:
- fontanela klínová
- fontanela čelní
- fontanela postranní
- fontanela týlní
Jejich existence vysvětluje „zázrak“ zrození, díky jim může porodit žena s útlejšími rodidly.
Laická anatomie hlavy novorozence
Obvod lebky novorozence činí v průměru 34 až 36 cm a je asi o dva centimetry větší než obvod hrudníku. To je důležité, protože během normálního porodu hlavička „rozráží“ cestu v porodním kanále.
Hlava se zdá proti obličejové části veliká; je tomu tak proto, aby mohla obličejová část ještě dále růst. Na temeni hlavy můžeme nahmatat tzv. velkou fontanelu – velký šev velikosti 25 mm, ovšem s různými obměnami.
Podobnou „mezeru“ můžeme nahmatat ještě na záhlaví, ovšem podstatně menší.
Vnitřní orgány novorozence jsou větší než v dospělosti, což se týká hlavně nadledvinek a brzlíku, žlázy umístěné na krku ve výši štítné žlázy; je důležitý pro tvorbu buněk potřebných při obranyschopnosti dítěte.
Mozek dítěte je poměrně veliký, ovšem novorozenec se po této stránce rodí ne zcela ještě „hotový“ a i po narození vývin mozku pokračuje.
Mytí hlavičky chce cvik
Prvního půl roku musíme mýt miminku hlavu denně, a to bez ohledu na to, zda má bujnou hřívu nebo je skoro bez vlasů. Začneme vždy tím, že zkontrolujeme kůži na hlavě. Novorozenci často mívají ve vlasaté části hlavy krusty, které lze odstranit pouze častým mytí hlavy a masážemi vatou nasáklou olejem. Nebojíme se přitlačit.
Strupy se často vyskytují i na fontanele (vazivová destička mezi lebečními kostmi), kterou se matky někdy neodvažují masírovat. Žádný strach i tato partie není zase tak křehká. Silnější krusty je třeba řádně promastit, proto olej necháme působit dvě až tři hodiny a pak je pouze sloupneme. Většinou to jde bez problémů. Pokud jich má ale dítě hodně a někdy jsou i silnější, je vhodné promastit kojenci hlavu večer a umýt ji až ráno. Tento postup pak opakujeme dva až tři dny po sobě.
- Dítě položíme do vaničky, jednou rukou ho držíme pevně za šíji a druhou ho myjeme.
- Vlasy navlhčíme vlažnou vodou, případně kápneme trochu šamponu.
- Hlavu jemně masírujeme, nezapomínáme na spánky a hlavně na zátylek, kde se novorozenci hodně potí.
- Hlavičku opatrně oplachujeme vodou nabranou do dlaně.
- Jakmile skončíme s mytím, dítě ihned zabalíme do osušky. Vlásky osušíme, nezapomeneme na partie za ušima a vytřeme také ušní boltce. Pak teprve jemně otřeme tělo a dítě rychle oblékneme.